Dosja e plotë/ 'Më porositën të të vras', si u grabit noteri nga Saranda më 20 tetor dhe si u zbuluan autorët! Vetë Thoma Kaçi identifikoi njërin prej të arrestuarve

Mëngjesin e 20 tetorit rreth orës 7:40 minuta, në momentin kur noteri nga Saranda Thoma Kaçi po dilte me gruan dhe djalin nga banesa e tyre në mëngjes dëgjuan derën të hapej nga dy grabitës të maskuar dhe të armatosur. Nën kërcënimin e armës ata i detyruan të futen sërish brenda duke i lidhur në karrige dhe më pas u bënë presion për t’u treguar se ku i fshihnin paratë. Pas kërcënimeve të vazhdueshme Kaçi u tregoi se ku ndodheshin paratë. Ata morën 2 mln lekë në banesë dhe më pas u larguan. Noteri arriti të telefonojë policinë dhe ishin efektivët që e liruan nga karrigia.

Report Tv ka siguruar dosjen hetimore dhe për herë të parë zbulohen detaje te ngjarjes qe tronditi qytetin e Sarandës. Për ngjarjen në fjalë janë të arrestuar pas një pune shumë intensive 15 ditore të policisë, Oltjon Kolonja allias Oltjon Pula, Vladrias Himaj dhe Elis Avduli allias Mile Xhafa.

Të dyshuarit nuk e kanë pranuar asnjëherë akuzën, madje duke kërkuar në një nga seancat e para pak ditëve edhe “sigurim prove”, për një prove ende të pabërë publike që sipas të dyshuarve provon pafajësine e tyre, kërkesë kjo që është rrëzuar nga Gjykata.

Sicc shkruhet në fashikullin hetimor, rezulton se Thoma dhe Martha Kaçi kanë dalë nga banesa e tyre, një apartament i gjendur në katin e shtatë të një pallati, në lagjen nr. 4, Sarandë.

Teksa bashkëshortët Kaçi kanë qenë duke pritur ashensorin për të zbritur, dy persona, njëri prej të cilëve mbante një armë zjarri “Kallashnikov”, i kanë ndaluar.

Në dosje thuhet se noteri ka shpjeguar se "në fillim nuk e vura re mirë por kur pashë se po bënte mbushje kuptova se ishte armë kallashnikov dhe vura re se kishte dy karikatorë të lidhura me njëra-tjetrën”.

Për mënyrën e rikthimit në banesë shtetasi Thoma Kaçi shpjegon “personi që mbante armën në dorë më pyet “ti je Tomi Kaçi? Unë kam ardhur me porosi për të të vrarë ty pasi je me hasmëri dhe unë nuk mund të iki pa kryer porosinë, ose do të më japësh lekë, në të kundërt do të të vras.

Më tha “hape derën e shtëpisë dhe i thotë shokut të tij “merre zonjën”, dhe na detyruan të hymë në brendësi të banesës”.

Sapo kanë hyrë në apartamentin e tyre, bashkëshortët Thoma dhe Martha Kaçi janë lidhur me letër ngjitëse natriban të ulur në karrige, dhe në vijim kanë ushtruar kontroll në banesë, rrethanë për të cilën në deklarimet e tij shtetasi Thoma Kaçi shpjegon “personi i shkurtër që nuk kishte kallash dhe ishte pa maskë, i parruar, ka shkuar në dhomë për 2-3 minuta, është kthyer përsëri dhe i thotë shokut të vetë “nuk gjeta gjë”.

Ndodhur në këto rrethana, personi i armatosur ka ushtruar vetë kontroll në banesë, çaste për të cilat në deklarimet e tij Thoma Kaçi shpjegon “personi me kallash filloi të acarohej dhe i thotë “do shkoj të kontrolloj unë” dhe shkoi kontrollo dhe mbasi është kthyer thotë “ne morëm këto që gjetëm dhe tregon çelësat e mjeteve”.

Unë i thashë “merrini, makinat janë në parkim”. Kështu, “agresorët” e bashkëshortëve Kaçi, nën kërcënimin e armës së zjarrit, kanë mundur të vjedhin shuma në të holla, rreth 13. 506 dhe 528. 000 Lekë.

Martha Kaçi ka shpjeguar se “personi i gjatë i cili ishte me doreza nxjerr portofolin nga xhepi i pantallonave të Tomit dhe i marrin 80 ’000 Lekë të vjetra që kishte në brendësi të portofolit dhe nga çanta e dorës i marrin 4’000 euro, të cilat ishin prerje 20 x 200 euro. Personi që hapi çantën e Tomit hapi dhe çantën time dhe ka marrë nga çanta ku kam pas në një qeskë plastike 1. 000 euro dhe 2. 7 mln lekë të vjetra, të cilat ishin të administrimit të pallatit pasi unë jam administratore.  Në një zarf kam pat për t’i dhënë tek shoqëria “A…” sh.p.k.për pagesat 4’506,50 euro. Në çantë kam patur dhe lekë personale në një qese portokalli për përdorim dhe depozitim të mëvonshëm në bankë, ishin rreth 4 000 euro dhe 2 500 000 Lekë të vjetra”.

Pasi kanë mundur të vjedhin shumat në të holla, “agresorët” e bashkëshortëve Kaçi, kanë dalë nga shtëpia, duke mbyllur derën e apartamentit nga jashtë, dhe në vijim kanë zbritur me këmbë nëpër shkallë. Duke përfituar nga fakti se shtetasja Martha Kaçi nuk ish lidhur mirë, kjo e fundit ka mundur të lirohet dhe nëpërmjet telefonit celular ka njoftuar për ngjarjen e ndodhur Komisariatin e Policisë Sarandë, forcat e të cilit kanë mbërritur menjëherë në vendngjarje.

Si u zbuluan autorët

Policia ka sekuestruar fillimisht kamerat e të paktën 5 bizneseve nga banesa e noterit e deri tek vendi i quajtur “Peshkimi” u autoret janë filmuar teksa largohen me këmbë duke mbajtur në krah një çantë ku kanë fshehur Kallashnikovin. Ata humbasin në afërsi të Tavernes “E…..” ku dyshohet se i merr një mjet.

Policia i rikthehet serish kamerave të 3 prej bizneseve që këqyri ne fillim dhe zbulon se një dite para se të ndodhte grabitja, aty ishte parkuar një automjet “Suzuki” i llojit “Grand Vitara”. Dyshimet policia ngre edhe mbi një “Volksëagen Golf 5”, i identifikuar me kamera ditën e ngjarjes.

Për të parë itinerarin e lëvizjes së këtyre dy mjeteve, policia ka sekuestruar kamerat e disa subjekteve në rrugët “Janaq Kumi”, “Gjergj Araniti” e deri tek rrethrrotullimi i rrugës që të ccon në Vlorë ose Gjirokastër, ato të kryqëzimit të fshatit Metoq, rrethrrotullimit në fshatin Cuke, duke shkuar deri ne aksin Cuke-Pllakë apo Pllake-Shkallë, ku policia ka zbuluar filmime në të cilat dy mjetet “Ëolksvagen Golf 5” dhe “Suzuki Grand Vitara” ecin njëra pas tjetrës.

Në verifikimet e targave rezulton se “Volksëagen - Golf 5” është në pronësi të bashkëshortes se Oltjon Kolonjes dhe se automjeti tjetër është në pronësi të një shtetasi banues në Lushnjë i cili ia ka shitur pa akt noterial të dyshuarit Elis Avduli.

Ne disa filmime te tjera, rezulton lidhje mes dy automjeteve, takime apo përshëndetje te te dyshuarve me njeri-tjetrin. Nga regjistrimet video të këqyrura rezulton gjithashtu se këto automjete janë kapur edhe nga kamerat e sigurisë të subjektit “peshore”, i gjendur në fshatin Shkallë, ku aty del ne skene edhe nje mjet i trete i markës “Skoda”, me ngjyrë të bardhë, me targa “AA571 CN”.

Në kuadër të dokumentimit të faktit penal, bazuar në deklarimin e shtetasit Thoma Kaçi që shpjegon se njëri prej autorëve ishte me dialekt të Shqipërisë së Mesme, nga zonat si Lushnje, Fier, Kavajë apo Berat, ndërsa autori tjetër ishte me dialekt të Shqipërisë së Jugut, duke deklaruar gjithashtu se ishte në gjendje t’i njihte personat që e kishin grabitur nëse do t’i tregoheshin për njohje, më datë 04.11.2021, është kryer veprimi hetimor i paraqitjes për njohje, gjatë të cilit shtetasi Thoma Kaçi shpjegon “njoh personin që është me numrin 3 i cili është personi i cili ka shkuar më datë 20.10.2021 në banesën e tij.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Teatri Eksperimental, bordi artistik pa dramaturg. 6 projektet që janë zgjedhur për mars-korrik me diferenca në buxhet

Teatri Eksperimental, bordi artistik pa dramaturg. 6 projektet që janë zgjedhur për mars-korrik me diferenca në buxhet