Dosja për lirimin ose jo të Arben Grorit/ Gjykata e Tiranës shpall moskompetencën, çështjen ia kalon Elbasanit

Arben Grori

Çështja penale kundër Arben Grorit, që ka si objekt njohjen e vendimit Italian që e ka dënuar Grorin me burgim të përjetshëm, është transferuar në gjykatën e Elbasanit. Vendimi për shpalljen e moskopetencës është marrë nga gjykata e Tiranës, e cila pas 1 viti e gjysmë që kishte marrë në shqyrtim këtë çështje, ka dalë në përfundimin se nuk është ajo gjykata kompetente për të shqyrtuar këtë rast.

Por kompetencën për të kryer gjykimin e Arben Grorit për sa i përket njohjes së vendimit penal të huaj, e ka gjykata e Elbasanit, e cila sipas gjyqtarëve të Tiranës, mbulon dhe territorin juridiksional të banimit të Arben Grorit.

Ky i fundit prej vitesh vuan dënimin me burgim të përjetshëm në burgun e sigurisë së Lartë në Peqin. Tashmë në Elbasan do jetë gjyqtari Taulant Tafa, që do marrë në shqyrtim këtë çështje. Dënimin e përjetshëm Grori e ka marrë në Itali, prë vrasjen e Naim Zyberit.

Dënimi italian për Arben Grorin ishte njohur nga gjykata e Tiranës disa vite më parë, por Grori arriti rihapjen e procesit gjyqësor, duke shfrytëzuar hapësirat e Kodit të Procedurës Penale të ndryshuar në 2017 dhe një vendim të Gjykatës Europiane për të Drejtat e Njeriut.

Gjyqtarët e Apelit Tiranë, Alaudin Malaj dhe Fatmira Hajdari në vendimin e tyre të datës 20 maj 2019 kanë shfrytëzuar pikërisht nenin 450, pika d) të Kodit të Procedurës Penale dhe vendimin e Strasburgut, duke i pranuar kërkesën Arben Grorit, për rishqyrtimin e dosjes gjyqësore që bën fjalë për vrasjen e Naim Zyberit në Itali.

Ky vendim i marrë nga Hajdari dhe Malaj, ka ngjallur shpresat e Grorit për lirim nga qelia, pasi prej më shumë se 18 vite ai qëndron pas hekurave të burgjeve të sigurisë së lartë. Vendimi i Apelit Tiranë erdhi katër muaj pasi shoku i Grorit, Gert Gjinarari, në 14 shkurt 2019, është liruar me kusht nga gjykata e Korçës.

Ndërkohë pas një vendimi të Gjykatës së Apelit Korçë, sërish Gjinarari u shpall në kërkim. Vendimi i Apelit Tiranë për Grorin, praktikisht do të thotë lirimin e tij nga qelia, pasi në rast se gjykata e Elbasanit pranon të dënojë, Grorin me 25 vite burgim dhe jo me burgim të përjetshëm si ka vendosur drejtësia Italiane, atëherë ai lirohet menjëherë, pasi pjesën më të madhe të këtij dënimi tashmë e ka kryer. Grori është vëllai i të ndjerit Artur Grori, pronarit të kompleksit “Artur” në Mullet të Tiranës, i vrarë disa vite më parë nga Naim Zyberi.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • drejtesia: 22/10/2020 10:06

  Nje perpjekje per te nxjerre nje tjeter kriminel nga burgu

  Përgjigju
 • 313: 22/10/2020 08:53

  Ky edhe zani kan ngel be burg që ne 98.

  Përgjigju
 • Iso: 21/10/2020 22:22

  Them qe ky duhet liruar pasi ka vrare nje kriminel te ndyre (Naim zyberi) i cili i ka vrare vellane pa asnje arsye.Naim zyberi rrinte ne 97-en me sali shehun!

  Përgjigju
  • rrestorat durresi: 22/10/2020 11:39

   o iso ca ja fut kot mo bur si ka ndejt me sali shehun mos e ngatron me vajdin lamen se me ate rrinin ato ushtaret e vet jar hasa me met hasen.

 • Sondazhi i ditës:

  Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Kodheli: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të vazhdojnë së bashku në rrugën e integrimit në BE