DPD njofton për situatën në portet e vendit: Trageti nga Brindisi nuk niset drejt Vlorës, ndalohet qarkullimi i anijeve të vogla në portin e Durrësit dhe Sarandës

DPD njofton për situatën në portet e vendit: Trageti nga Brindisi nuk niset drejt Vlorës, ndalohet qarkullimi i anijeve të vogla në portin e Durrësit dhe Sarandës

Foto ilustruese

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka dalë me një njoftim zyrtar sa i përket situatës detare në portet e vendit. Sa i përket situatës në Portin e Durrësit, në njoftimin e publikuar bëhet me dije se lundrimi për anijet e vogla dhe ato të peshkimit është i pezulluar. Ndërsa për mjetet që operojnë në linjën Durrës-Bari-Durrës do të ketë një njoftim të dytë.

Ndërkohë në portin e Vlorës ndodhen aktualisht dy mjetet që operojnë në linjën Vlorë-Brindisi-Vlorë, ndërsa trageti ‘Ioan Star’ nuk do të niset nga Brindisi për shkak të kushteve të vështira meterologjike. Situata paraqitet e njëjtë edhe në portin e Sarandës, ku mëngjesin e sotëm anijet e pasagjerëve mbërritën në Korfuz nga ku do nisen ditën e nesërme. Lundrimi për mjetet e vogla mbetet i pezulluar.

Njoftimi i Plotë nga Drejtoria e Përgjithshme Detare:

Duke filluar nga mesnata era do të jetë me drejtim Jug-JugPerëndim. Forca e detit do të jetë 8-9bft , shpejtësia e erës 15-28m/s dhe lartësia e dallgës do të jetë nga 1.8-3.50

Përmirësimi i kushteve të motit pritet mbas orës 10:00 të datês 23 nëntor 2022.

Situata në portet dhe radat paraqitet si më poshtë:

Në portin Durrës për operimin e mjeteve që operojnë në linjën Durrës-Bari-Durrës , do ju njoftojmë në një moment të dytë.Kurse për mjetet e vogla dhe anijet e peshkimit është i pezulluar lundrimi.

Dy mjetet që operojnë në Portin e Vlorës në linjën Vlorë-Brindisi-Vlorë ndodhen aktualisht në portin e Brindisit.Nesër në mengjes rreth orës 5:00 AM pritet që të mbërrijë në portin e Vlorës vetëm mjeti “Galaxy”kurse mjeti “Ioan Star “ nuk do të niset nga porti i Brindisit për shkak të kushteve të meteorolgjike .Kurse për mjetet e vogla dhe anijet e peshkimit është i pezulluar lundrimi.

Në portin e Sarandës anijet pasagjere të linjës Sarandë-Korfuz-Sarandë janë nisur nga porti i Sarandës në mëngjesin e ditës së sotme dhe ndodhen aktualisht në portin e Korfuzit.Këto mjete nuk do të nisen ditën e nesërme nga Porti i Korfuzit për në Sarandë por do të qëndrojnë në Portin e Korfuzit.Kurse për mjetet e vogla dhe anijet e peshkimit është i pezulluar lundrimi.

Në portin e Shëngjinit situata është e qetë dhe pa probleme.

Për anijet e peshkimit është pezulluar lundrimi deri në përmirësimin e situatës.

Drejtoria e Përgjithshme Detare do ju njoftojë në vijëmësi për çdo ndryshim apo përditësim të situatës meterologjike dhe operimit te mjeteve lundruese në Portet e Republikës së Shqipërisē.


Lajmi kryesor:

Moti i keq/ Përmirësohet situata në Lezhë e Shkodër! Mbi 4 mijë hektarë tokë e qindra banesa nën ujë! Janë evakuuar 318 banorë (Video)


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Eduard Zaloshnja: Epërsia e Veliajt ishte kapilare, nga qendra urbane deri në periferinë rurale

Eduard Zaloshnja: Epërsia e Veliajt ishte kapilare, nga qendra urbane deri në periferinë rurale