Rriten çmimet dhe afatet e vlefshmërisë për patentat, ja tarifat e reja

Rriten çmimet dhe afatet e vlefshmërisë për patentat, ja tarifat e reja

DPSHTRR

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, ka publikuar çmimet e reja për tarifat e shërbimeve të pajisjes me patentë. Sipas DPSHTRR ky indeksim i çmimeve është bërë për uljen e shpenzimeve indirekte.

Mes të tjerash sqarohet se pagesa për patentën me afat vlefshmërie 10 vite nga 3500 lekë tashmë do të kushtojë 4500 lekë, pra 1000 lekë më shtrenjtë por me afat vlefshmërie për 15 vite.

Çmimet e reja për tarifat e shërbimeve
- Tarifa e pajisjes me leje drejtimi me afat vlefshmërie 10 vite
Nga 3,500 lekë bëhet 4,500 lekë, por afati tashmë zgjatet në 15 vite.
Tarifa e re prej 4,500 lekë, e shpërndarë në vite, nga 350 lekë/viti bëhet 300 lekë/viti

- Tarifa e pajisjes me leje drejtimi për grupmoshën mbi 65 vjeç, me afat vlefshmërie 5  vite 
Nga 3,500 lekë, tashmë bëhet 2,000 lekë, me afat vlefshmërie 15 vite
- Tarifa e pajisjes me Leje Drejtimi Ndërkombëtare me afat vlefshmërie 1 vit
Nga 500 lekë që ishte, kalon në 1,000  lekë, me një afat vlefshmërie 3-vjeçare.
Tarifa e re prej 1,000 lekë, e shpërndarë në vite, nga 500 lekë/vit bëhet 333 lekë/vit!
Kalimi nga Leje Drejtimi e Kategorisë B në D/D1, pa qenë i detyrueshëm kalimi në kategorinë C
Nga 2,200 lekë, bëhet 0, pasi është eleminuar testimi për kategorinë C
 

"Nga ndryshimi i këtyre tarifave që do të hyjnë në fuqi nga 5 shkurti, përfitojnë 189,179 qytetarë, duke ju kursyer mesatarisht 788,792,150 lekë/vit. (7,7 milionë Euro)", njofton Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Francë/ Hapi zjarr në festën e ditëlindjes së fqinjit, vrau 3 persona dhe më pas veten

Francë/ Hapi zjarr në festën e ditëlindjes së fqinjit, vrau 3 persona dhe më pas veten