'Dragoi i detit', gjenden në Britani fosilet e grabitqarit gjigant të detit që ka jetuar 250 milionë vite më parë

"Unë thirra këshillin e qarkut dhe thashë se mendoj se kam gjetur një dinosaur," shpjegoi Joe Davis, i cili punon në Rutland Nature Reserve pranë Leicester. Gjatë punimeve në rezervuarin e rezervuarit në shkurt 2021, ai kishte parë diçka të pazakontë që dilte nga balta.

Nuk ishte një dinosaur. Por ishin mbetjet e fosilizuara të një grabitqari deti dhjetë metra të gjatë të quajtur ichthyosaur. Dhe ishte më i madhi i llojit të tij i zbuluar ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.

"Unë shikova poshtë në atë që dukej si gurë ose kreshta në baltë dhe pastaj pamë diçka që dukej pothuajse si një nofull", tha Davis.

Ata arritën në përfundimin se ishte një ichthyosaurs, ata ishin grabitqarë deti me gjak të ngrohtë, që merrnin frymë nga ajri, jo ndryshe nga delfinët dhe mund të rriteshin deri në 25 metra të gjatë. Ata jetuan midis 250 dhe 90 milion vjet më parë.

Dr Dean Lomax, një paleontolog nga Universiteti i Mançesterit e quajti zbulimin "me të vërtetë të paprecedentë" dhe për shkak të madhësisë dhe kompletimit të tij, "një nga gjetjet më të mëdha në historinë paleontologjike britanike".

Rutland është më shumë se tridhjetë milje nga bregu, por 200 milionë vjet më parë nivelet më të larta të detit nënkuptonin se ajo ishte e mbuluar nga një oqean i cekët.

Kur nivelet e ujit në rezervuarin Rutland u ulën përsëri në fund të verës së vitit 2021, një ekip paleontologësh erdhi për të gërmuar mbetjet.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Presidenti Ilir Meta dekoron piktorin Avni Delvina, i akordon titullin e lartë 'Mjeshtër i Madh'