I vdes i ati, Drejtoria e Burgjeve liron për 4 orë 'të fortin' e Shkodrës, Safet Bajri

Jonuz Bajri i ati i Safet Bajri

TIRANE - Lihet i lirë për katër orë i arrestuari në kuadër të megaoperacionit "Oaz" në shtator 2018, Safet Bajri (Lexo këtu). Nën masa të rrepta sigurie, ai ka lënë qelitë e burgut 313 në Tiranë me vendim të Drejtorisë së Burgjeve rreth orës 10:00 të kësaj të premte, për të marrë pjesë në funeralin e të atit, Jonuz Bajri, 77-vjeç, në Shkodër, i cili kishte ndërruar jetë një ditë më parë. Ceremonia mortore është zhvilluar rreth orës 13:00 të kësaj të premte në Dobraç të Shkodrës. 

Pasi ka qëndruar pranë familjes për t'i dhënë lamtumirën e fundit babait, Safet Bajri i shoqëruar nga forca të shumta policore është rikthyer në kryeqytet gjatë orëve të pasdites dhe është dërguar sërish në qelitë e burgut 313. Report Tv mëson se ka qenë Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe ajo e Shkodrës që ka autorizuar drejtorinë e Burgjeve për të pajisur me leje 4 orëshe Bajrin. Leje kjo e cila është firmosur nga drejtori i Burgjeve, Stefan Çipa, thanë burime për Report Tv.

Kush është Safet Bajri?
Safet Bajri akuzohet nga Krimet e Rënda si kreu i një grupi kriminal që kryente trafik droge, vrasje dhe trukim ndeshjesh. Ai u prangos në shtator të 2018 gjatë një operacioni masiv policor të FNSH-së dhe RENEA-s që çoi në arrestimin e 11 të fortëve, anëtarë të bandës kriminale "Bajri" në Shkodër. Për Safet Bajrin ka një dënim edhe nga drejtësia belge për shfrytëzim prostitucioni. Në momentin e arrestimit, Safet Bajri ka qenë në një bilardo në zonën e Xhamllikut, dhe sapo kanë hyrë forcat RENEA, ai ka hedhur armën e zjarrit pistoletë e cila megjithatë është konstatuar nga efektivët e policisë. 

Grupi kriminal "Bajri" nga Dobraçi i Shkodrës akuzohet për vrasje me dashje, gjobëvënie, trafik droge dhe pastrim parash. Anëtarë të këtij grupi kriminal akuzohen edhe si autorë të disa prej ngjarjeve kriminale që kanë tronditur kryeqendrën e veriut.

Lajmërimi për vdekjen e Jonuz Bajrit, babai i Safet Bajrit

Jonuz Bajri, babai i Safet Bajrit

 • Sondazhi i ditës:

  Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento

Komente

 • Labi: 11/05/2019 20:40

  Ore t drejt ka ky fredi cjan kety gjysem hena n fleta e varrimit pse nuk xhoni simbolin tone shqiponjen me dy koka..

  Përgjigju
 • arsen kishnapoli: 01/02/2019 20:37

  Zoti ju lashte shendosh!

  Përgjigju
 • arsen kishnapoli: 01/02/2019 20:37

  Zoti ju lashte shendosh!

  Përgjigju
 • Behari jam!!: 01/02/2019 20:02

  Ky i ka fillu vrasjet i pari!!

  Përgjigju
 • Berat: 01/02/2019 19:39

  Tju ket len uraten te rroni e ta kujtoni

  Përgjigju
 • Fredi: 01/02/2019 16:53

  Ç janë mor këto gjysmëhëna e kryqe në njoftime varrimi? Shum keq shqiptari është shnderuar në atë që fqinjet e duan të bëhet...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Vranësira në lehtë dhe temperatura në rritje, moti për ditën e sotme