Dritëroi dhe Migjeni 'festojnë' bashkë ditëlindjen në Akademinë e Shkencave! Botohet për herë të parë vepra e Dritëro Agollit për Migjenin

Studiues, akademikë dhe familjarë janë mbledhur në Akademinë e Shkencave të festojnë një përvjetor të dyfishtë të dy jubilarëve tepër të veçantë, 110-vjetorin e lindjes së Migjenit dhe 90-vjetorin të lindjes së Dritëroit.

Konferencën shkencore me temë 'Migjeni dhe Dritëroi - dy shkrimtarë me vështrim nga e ardhmja.' e përshëndeti Kryetari i Akademisë Skënder Gjinushi .

“Dritëroin dhe Migjenin nuk i lidhi rastësia në një ditë lindjeje. Ata ishin të dy poetë me vështrim nga e ardhmja,  poetë që u lartësuan në shkallën e përfaqësimit e nderimit të brezit të tyre: Migjeni si kryeemër i brezit të viteve 1930 dhe Dritëro Agolli si fytyrë e brezit të viteve 1960.”, tha akademik Skënder Gjinushi

Konferenca që u mbajt sot në Akademinë e Shkencave u drejtua nga zëvendëskryetari i Akademisë Vasil Tole, Bajram Kosumi dhe Pëllumb Kulla

“Janë të paktë dhe të rrallë ata njerëz si Dritëro Agolli, tek i cili karakteri njerëzor dhe vepra vitale janë të lidhura aq fort tek i njëjti person”.

E veçanta e kësaj konference, veç kumtesave të pëzgjedhura, është paraqitja e librit "Skicat dhe tregimet e shkrimtarit revolucionar shqiptar Migjeni", botimi shqip i tezës së diplomës të shkrimtarit Dritëro Agolli, mbrojtur më 1957 në Petersburg, që rrëfen një fill të bukur lidhës mes talentit dhe shpirtit të ndjeshëm të dy shkrimtarëve.

Një dorëshkrimi i çmuar i Dritëro Agollit i është dhuruar sot Akademisë së Shkencave nga e bija e shkrimtarit Elona Agolli. I titulluar nga shkrimtari “Fletorka e mesnatës”, ky dorëshkrim iu dorëzua Kryetarit të Akademisë së Shkencave. Elona Agolli u shpreh se nuk e pati të lehtë ta hiqte nga shtëpia këtë kujtim të vyer

“Me shpirt të dridhur e dorëzova, më vinte keq ta hiqja nga dora dhe nga sytë, por e bëra për disa arsye. E para babai ka qenë akademik dhe ka luftuar fort për mbrojtjen e këtij institucioni dhe mendoj se vepra e tij ka vendin e duhur në këtë institucion”, tha vajza e shkrimtarit.

Për 90-vjetorin në Akademi është çelur edhe nje ekspozitë me portrete nga piktorë të njohur dhe miq të Dritëro Agollit, i cili së bashku me Migjenin meritojnë të hyjnë nga dera e madhe e këtij institucioni.

 

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se aksioni për konfiskim është zgjidhja e duhur për ndërtimet pa leje?×

Lajmi i fundit

'Takimet e reja janë të rëndësishme...', ja çfarë thonë yjet për ju

'Takimet e reja janë të rëndësishme...', ja çfarë thonë yjet për ju