Droni zbulon parcelën me kanabis, e kishte kultivuar mbi shtëpi, 28 vjeçari kapet mat duke vaditur 1050 fidanë (VIDEO)

Mirditë - Një sasi prej 1050 bimë dhe fidanë kanabis sativa u asgjësuan në kuadër të operacionit të koduar “Klosi”. Parcela me kanabis u zbulua nga droni ndërsa në pranga ra Aleks Frroku, 28 vjeç, i cili u kap në flagrancë duke u kujdesur për bimët narkotike.

Procedohen penalisht kryeplaku i fshatit Klos dhe specialisti i pyjeve për zonën Fan, për shpërdorim detyre.

I riu banues në fshatin Klos, Njësia Administrative Fan, Bashkia Mirdita, 'dyshohet se në hapësirën e pyllit mbi banesën e tij, kishte kultivuar në 3 parcela të ndryshme, 1050 bimë dhe fidanë kanabis. Gjatë operacionit, ky shtetas u kap në njërën nga parcelat duke u kujdesur për bimët narkotike' informoi sot policia.

Ai u arrestua për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Ndërsa për Sh. M., me detyrë specialist pyjesh në zonën Fan dhe K. M., me detyrë kryeplak i fshatit Klos dyshohen se nuk kanë kryer detyrat e tyre funksionale, në zonën që mbulonin.

Në një reagim ministri i Brendshëm Taulant Balla theksoi se autoritetet e pushtetit lokal duhet të bëjnë detyrën.

“Duhet të përmbushin detyrimet ligjore, të gjithë aktorët që i ngarkon ligji kryepleqtë e fshatrave, inspektorët pyjorë, pushteti vendor, duke bashkëpunuar me Policinë e Shtetit” thuhet në reagimin e ministrit Balla. 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Klubi evropian mbeti pa lojtarë dhe staf trajnerësh, tërhiqet nga Conference League

Klubi evropian mbeti pa lojtarë dhe staf trajnerësh, tërhiqet nga Conference League