'Duhen 161 deputetë...' Çfarë sistemi zgjedhor kërkon deputeti Kujtim Gjuzi?

'Duhen 161 deputetë...' Çfarë sistemi zgjedhor kërkon deputeti Kujtim Gjuzi?

Në kuadër të Reformës Zgjedhore i pyetur se çfarë sistemi do të ishte i përshtatshëm për Shqipërinë, deputeti Kujtim Gjuzi ka thënë se në Kuvend duhet të shtohet numri i deputetëve.

Sipas tij duhet të jenë së paku 161 deputetë, në këtë mënyrë sipas Gjuzit një kryeministër nuk i korrupton dot të gjithë deputetët kur i duhet të vendosë.

"Unë në këtë shtet ka nevojë për një reformë , por nuk mund të jetë vendimmarrëse me veto. Ato janë me administratë. Duhet ndërhyrë dhe duhet të ketë 161 deputetë. Shtesë deputetësh. Kjo nuk le kryeministra të bëjnë si të duan. Është më e vështirë. Sikur të kërkojë të ketë minimalisht 81 deputetë do të ishte e vështirë. Nuk i korrupton dot ka shumë. Pse Kukësi duhet të fitosh mbi 30% të marrësh 1 deputet. Ballafaqim të drejtpërdrejtë. Në 81 zona duhen proporcional. Në këto kushte duhet. Ne kemi Rudina Hajdarin që është me veto. Kush do ta pyes opozitën jashtë Kuvendit. Ata kanë dalë në Lana Bregas. Rudina Hajdari është më e përgjegjëshmja. Të bëjmë qeveri me akademikë. Të bëjmë më pas Reformën Zgjedhore." ka thënë Gjuzi.


Lajmi kryesor:

'Basha fajtor për vrasjen e 4 protestuesve', Kujtim Gjuzi në '45 Minuta': Meta të dorëhiqet, Rama president


  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi