POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Duhet ta bëni sapo të hapi sytë! Kjo gjë do t’ju ndryshojë krejtësisht jetën

Foto ilustruese

Mënyra se si ju e nisni ditën ka shumë rëndësi për shëndetin, trupin dhe gjithë jetën tuaj. Shumë mjekë dhe studiues këhsillojnë që të pihet një gotë ujë sapo të hapni sytë.

Pirja e një gote të madhe të ujit në stomak bosh në mëngjes do t'ju ri-hidratojë. Pas shtatë ose tetë orëve të gjumit, trupi juaj dehidratohet. Pirja e ujit pas zgjimit ndihmon në qarkullimin e oksigjenit dhe ndihmon në prodhimin e qelizave të muskujve dhe të gjakut. Uji nxit metabolizmin tuaj dhe ndihmon trupin tuaj të eleminojë toksinat.

Kur pini ujë në mëngjes para ngrënies, ndihmoni të pastroni zorrët, duke lejuar që lëndët ushqyese të absorbohen më lehtë. Edhe veshkat tuaja funksionojnë më mirë kur merrni sasinë e duhur të lëngjeve.

fl.mi./Shqiptarja.com
Komento