Parandalohet vrasja me pagesë në Durrës! 3 të arrestuar, 2 të dënuar më parë, njëri mik i Rrumit të Shijakut! Sekuestrohen 3 pistoleta e 1 mitraloz me fishekë në fole/ VIDEO-policia i shtrin barkas

DURRES - Armatime të rënda ishin në duart e personave të gabuar, dhe nëse nuk do të kishte ndërhyrë policia me informacione të marra në rrugë operative, do të ishte realizuar plani për një vrasje me pagesë.

Policia e Durrësit në një operacion të koduar “Misioni” mundi të prangosë 3 persona, dy prej të cilëve me precedentë të rrezikshëm penalë.

Aldi Mustafa, 35 vjeç, i dënuar me 10 vit burg në Gjermani për kanosje dhe drogë, ishte në drejtimin e një makine BMV, me dy pasagjerëtUran Zyka 40 vjeç me banim në Durrës i dënuar për kanosje, dhe Tahir Gjinika 33 vjeç. Forcat e policisë u vunë në ndjekje të tyre në lagjen numër 15 në Durrës, ku me ta kuptuar, shoferi ka tentuar të largohet duke goditur dhe automjetin e uniformave blu dhe duke rrezikuar jetën e punonjësve të Policisë që ishin në operacion. Plani i tyre për arratisje mbeti vetëm në tentativë, pasi u bllokuan  nga makina dhe shërbime të tjera të Policisë.  

Jo më kot tentuan t’i ikin policisë.

Në automjetin luksoz, efektivët gjetën 3 pistoleta me fishekë në fole dhe 1 mitraloz me fishekë në fole, gati për qitje, municion luftarak, 2 laptopë, 9 telefona celularë dhe 1600 euro, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale së bashku me automjetin. 

Shoferi in BMW, Aldi Mustafa rezulton te ketë qenë pjesë e bandave kriminale të Durrësit prej shumë vitesh, ndërsa njihet për miqësinë me Aleksander Lahon, Rrumin e Shijakut, i cili ishte në të njëjtën makinë me prokurorin Arian Ndoja gjatë atentatit të 1 nëntorit të vitin 2019, ku mbeti i plagosur.

Zyrtarisht, thuhet se strukturat hetimore të Policisë, nën drejtimin e Prokurorisë, po vijojnë punën hetimore për të mësuar se cili ishte shënjestër e vrasjes me pagesë që mbeti thjesht një plan.

1630309251_1630309194arme.jpg

1630309264_1630308967glock.jpg

1630309274_1630308941durres.jpg

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:53
Do kryente vrasje me pagesë, 35 vjeçari i arrestuar pjesë e bandave të Durrësit prej vitesh! Ka njohje me 'Rrumin', emër i njohur për botën e krimit

Aldi Mustafa njëri prej të arrestuarve në Durrës së bashku me 2 të tjerë që dyshohet se do të kryenin vrasje, rezulton të ketë qenë pjesë e bandave kriminale të Durrësit prej shumë vitesh. Ka miqësi me Aleksandër Lahon, Rrumin e Shijakut.

Aleksandër Laho, mbeti i plagosur në atentatin ndaj Prokurorit Arjan Ndoj. I njohur ndryshe me nofkën ‘Rrumi’, emri i Lahos është i njohur për botën e krimit, pas akuzave për rrahjen e biznesmenit libanez Fadi Mitri.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Cimiterra: 30/08/2021 13:23

  Kushedi kan dal me shit armet,laptopet dhe celat se kan ngel pa lek. Kshu esht kur e kalon veren ne Dhermi.

  Përgjigju
 • Arbëri: 30/08/2021 07:43

  Kush është regjisori në këtë skeq…???

  Përgjigju
  • pilafi: 30/08/2021 08:21

   njeri qe arrin te dalloj q nga c

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kaosi me sistemet e IT në botë/ Ekspertja në 'Studio Live': Nuk kemi të bëjmë me sulm kibernetik! Kompania 'Crowd Strike' po bën një update

Kaosi me sistemet e IT në botë/ Ekspertja në 'Studio Live': Nuk kemi të bëjmë me sulm kibernetik! Kompania 'Crowd Strike' po bën një update