Dëborë 'pranverore' në Shqipëri! Rikthehet i ftohti (FOTO)

Gjatë natës kanë nisur reshjet e dëborës në veri dhe në verilindje të Shqipërisë.

Kukësi, Dibra e Bulqiza, Korça e Pogradeci janë zbardhur nga dëbora, e pazakontë kur vendi ishte ngrohut nga temperatura pranverore.

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka nxjerrë në terren mjetet borëpastruese dhe këshillon drejtuesit e automjeteve të tregohen të kujdesshëm, të respektojnë sinjalistikën rrugore, të ecin me shpejtësi të reduktuar dhe të vendosin zinxhir.

Moti i frohtë me erë, reshje shiu, dëborë dhe stuhi, do ta shoqërojë vendin përgjatë 24 orëve në vazhdim. Edhe operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, ka dyfishuar stafet në terren më bazë materiale për tu përballur me pasojat e motit të keq. Rreth 40% e fiderave janë stakuar si masë sigurie për t'i paraprirë ndonjë defekti të mundshëm në rrejt si rezultat i moti jo të qëndrueshëm.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:52
Moti i keq lë pa energji elektrike Vaun e Dejës

Ulja e temperaturave gjatë dy ditëve të fundit ka rikthyer edhe njëherë reshjet e dëborës në zonat malore të Vau të Dejës. Për pasojë, përkeqësimi i motit ka krijuar probleme kryesisht ne furnizimin me energji elektrike thuajse në të gjitha zonat e Vaut të Dejës . Nga raportimet e deritanishme situata paraqitet si me poshte:

Ne Bushat përveç fshatrave që kanë lidhjen e re te energjisë, gjysma e kësaj zone është në errësirë të plotë që në orët e mbremjes së djeshme.

Ne fshatrat Hajmel dhe Nenshat nuk ka energji elektrike.

Ne  fshatrat Vig dhe Mnelë nga ora 17 e 30 e ditës së djeshme në gjithë fshatrat e kësaj njësie nuk ka energji elektrike

Në  Shllak kanë filluar  reshjet e  shiut dhe dëborës .Pjesa më e madhe e zonave që furnizohen nga Komani (Bene, Palaj, Vukjakaj Gegaj, Kroni i Madh e Narcolle)nuk kanë energji që nga mesnata.

Ne Temal kanë filluar reshjet e dëborës por nuk ka probleme me energjine elektrike.

Gjithashtu në fshatin Shelqet që prej ditës së hënë është djegur transformatori që furnizon me energji elektrike banorët e kësaj zone dhe askush nga OSHEE nuk ka marrë masa për rivendosjen në funksion të fiurnizimit me energji elektrike për banorët.

Nisur nga situata e krijuar bashkia e Vau të Dejës ka marrë të gjitha masat e duhura për përballimin e cdo problematike të mundshme të krijuar nga moti i keq.

Ora 15:47
Reshjet e dëborës, ARRSH: Ja ku duhet të përdorni zinxhirë

Moti i keq ka përfshirë të gjithë vendin gjatë ditës së sotme. Reshjet e dëborës në juglindje vazhdojnë ende me intensitet që nga ora 12:00.

ARRSH njofton se akset Boboshticë - Dardhë, Korçë - Qafë Qarri kalohen me zixhirë ndërsa aksi Voskop-Voskopoje kalohet pjesërisht me zixhirë. Në akset e tjera kalimi bëhet pa zinxhirë.
1552402219_asd.jpg

Ora 13:53
Era e fortë bënë 'kërdi' në Lezhë, pishat rrëzohen mbi varreza (VIDEO)

Ditën e sotme vendi ynë është përfshirë nga një mot i keq ku në Lezhë raportohet se rrymat e forta të erës kanë shkaktuar probleme të mëdha. 

Në varrezat e qytetit raportohet se janë shembur disa pisha të cilat kanë rënë mbi varre. 

Si pasojë disa varre kanë pësuar thyerja nga rënia e pishave. 

Punonjësi i varrezave thotë se të tjera pemë rrezikojnë të bien, për shkak të vjetërsisë, pemë gjysmë të kalbura, ndaj kërkohet ndërhyrje për të shmangur situata të tilla.

Ora 10:14
Dallgë dhe erëra të forta në Vlorë, autoritetet njoftojnë mjetet lundruese të mos dalin në det

Moti i përkeqësuar dhe deti me dallgë ka sjellë dhe pezullimin e lëvizjes detare.

Trageti i linjës Vlorë-Brindisi ka mbërritur sot në orët e para dhe pasi ka zbarkuar pasagjerët, ka dale ne det në hapur,pasi sipas kapitenerisë së portit të Vlorës ,orët e mbasdites do te sjellin përkeqesim të theksuar të motit.

Shpejtësia e erws do kalojë 100 km/orë si dhe deti me fuqi deri në 8 ballë në det të hapur.

Ndërkohë janë njoftuar dhe mjetet lundruese më të vogla të mos dalin ne det deri në një njoftim të dytë kur të bie dhe fuqia e detit.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Inceneratorët/ Berisha në Kuvend: Ahmetaj ndër përgjegjësit kryesor por Edi Rama është përgjegjësi kryesor

Inceneratorët/ Berisha në Kuvend: Ahmetaj ndër përgjegjësit kryesor por Edi Rama është përgjegjësi kryesor