Dy botët e fëmijërisë, filmi ‘Këpuca’ nga të vegjëlit e Lezhës! Fëmijë mes lojërave e të tjerë nëpër kazanët e mbeturinave

Fëmijë që shijojnë lojërat e moshës dhe fare pranë tyre një tjetër që kërkon në koshin e mbeturinave mundësinë për të siguruar bukën e gojës është realiteti i dy botëve që vjen në filmin ‘Këpuca’ i regjisorit Olsi Tetaj.

Protagonistët e vegjël në film janë fëmijët e Lezhës, por realiteti i përcjellë në këtë film me metrazh të shkurtër gjendet në çdo qytete të Shqipërisë. I mituri me karrocë afrohet tek koshat e mbeturinave dhe merr vetëm një këpucë, por ky veprim ishte enigmatike për bashkëmoshatarët e tij.

Andrea Media, Xhonatan Hoti, Melisa Përlika, Stejsi Dervishi, Korado Përlika dhe Lea Ceka në të vërtetë tregojnë realitetin e përditshëm mes vogëlushëve në vend. Regjisori Tetaj veçon se Lezha ka shumë talente të vegjël në fushën e aktrimit dhe atyre u duhet dhënë mundësia, por vështirësitë ekonomike janë të mëdha.

“Ideja filloi si një projekt pune, kur unë hapa një kurs për të vegjëlit dhe pashë talentet e tyre. Lezha ka shumë fëmijë të talentuar dhe duhet ti nxitim ata. Aktrimi i ndihmon fëmijët edhe në komunikimin e përditshëm. Filmi është një zhanër shumë i vështirë edhe nga ana ekonomike”, tha regjisori Olsi Tetaj.

Dhimbja që kthehet në dashuri ishte mesazhi i këtij filmi me metrazh të shkurtër.

B.K/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Lavdëroi publikisht ish-ushtarin  nazist para Zelenskyt, jep dorëheqjen pas ‘gafës diplomatike’ kryetari i parlamentit kanadez

Lavdëroi publikisht ish-ushtarin nazist para Zelenskyt, jep dorëheqjen pas ‘gafës diplomatike’ kryetari i parlamentit kanadez