Dy gra nga Norvegjia dhe Finlanda vendosin ‘Perden e hekurt’ për të ndaluar Covid të vijë nga Suedia

Dy gra nga Norvegjia dhe Finlanda vendosin ‘Perden e hekurt’ për të ndaluar Covid të vijë nga Suedia

Patrullat e armatosura, sensorët elektronikë, helikopterët e rojeve kufitare dhe ushtria do të vendosen në kufijtë që lidhin Norvegjinë dhe Finlandën me Suedinë, - Kështu kanë vendosur autoritetet e Oslo-s dhe Helsinki-t zyrtarë për të parandaluar rritjen e rasteve të infeksionit që mund të vijnë për shkak të fqinjit të tyre.

Sipas autoriteteve shëndetësore gjithashtu çdo person që vjen prej Suedisë do jetë I detyruar të bëjë dhjetë ditë karantinë.

Vendimi u mor nga qeveritë, me ngjyra të ndryshme, që udhëhiqen në fakt nga dy gra të fuqishme, Kryeministrja konservatore norvegjeze Erna Solberg dhe socialdemokratja finlandeze Sanna Marin.

Politika e refuzimit të çdo mase bllokimi dhe izolimi të vendosur dhe zbatuara nga ekzekutivi i dobët i drejtuar nga kryeministri suedez Stefan Lofven ka prodhuar pasoja të frikshme në rajonin verior të Europës, dhe për këtë arsye terrori i koronavirusit i ka shtyrë Oslon dhe Helsinkin në masa ekstreme.

Shifrat, sipas burimeve zyrtare tregojnë shumë… Norvegjia, me 4,5 milion banorët e saj, la fazën e parë të koronavirusit me 252 vdekje, ose rreth 4.6 për 100 mijë banorë kurse Suedia, me 10 milion banorë dhe që shpresoi te imuniteti i tufës, ka 5500 viktima (që vazhdojnë të rriten),  për 100 mijë banorë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Basha: Presidenti të zgjidhet nga populli, t’i rikthehen kompetencat! T’u hiqet imuniteti parlamentar atyre që janë nën hetim nga SPAK

Basha: Presidenti të zgjidhet nga populli, t’i rikthehen kompetencat! T’u hiqet imuniteti parlamentar atyre që janë nën hetim nga SPAK