Dy policë spanjollë shkelin territorin e Gjibraltarit në ndjekje të kontrabandistëve! Autoritetet britanike: Incidenti më i rrezikshëm ndër vite

Dy policë spanjollë shkelin territorin e Gjibraltarit në ndjekje të kontrabandistëve! Autoritetet britanike: Incidenti më i rrezikshëm ndër vite

Gjibraltar

Gjibraltari të premten akuzoi Spanjën për një shkelje të rëndë të sovranitetit britanik pasi dy zyrtarë doganorë hynë në territorin që konsiderohet pronë e Britanisë së Madhe, gjatë një operacioni kundër kontrabandës.

Në orët e para të mëngjesit të së martës, dy agjentë doganorë spanjollë u plagosën pasi u hodhën gurë në një plazh të Gjibraltarit. Varka e tyre e vogël kishte humbur energjinë ndërsa ndiqte kontrabandistët e dyshuar të duhanit, sipas raporteve të mediave spanjolle.

Dy polcët spanjollë kanë mbetur të plagosur si pasojë e të shtënave mes tyre dhe kontrabandistëve të cilët po ndiqnin.

Në një deklaratë të premten, kryeministri i Gjibraltarit Fabian Picardo tha: "Dëshmitë që rrethojnë këtë incident zbulojnë një shkelje të rëndë të sovranitetit britanik dhe, potencialisht, incidentin më serioz dhe më të rrezikshëm për shumë vite".

Ai tha se Gjibraltarit i duhej të hetonte faktet përpara se të vendoste se çfarë përgjigje diplomatike të merrte, por shtoi se ngjarjet tregojnë se veprimet e zyrtarëve spanjollë janë të patolerueshme.

Qeveritë e Gjibraltarit dhe Mbretërisë së Bashkuar konsiderojnë se ngjarjet do të kërkojnë shqyrtim të kujdesshëm për sa i përket natyrës dhe nivelit të reagimit diplomatik.

Nëse konfirmohet se zyrtarët spanjollë kanë shkarkuar armët e tyre në Gjibraltar, kjo do të ishte një shkelje shumë e rëndë e ligjit, thonë autoritetet vendase.

Ministria e Jashtme e Spanjës dënoi të premten sulmin ndaj agjentëve doganorë, të cilët kishin pësuar lëndime të rënda dhe tha se refuzon kategorikisht kushtet e deklaratës së lëshuar nga Gjibraltari, si dhe pretendimet për sovranitetin e supozuar britanik mbi territorin dhe ujërat e Gjibraltarit që gjenden brenda tij.

Incidenti vjen ndërsa Britania dhe Gjibraltari kërkojnë të negociojnë një traktat për të zgjidhur statusin e Gjibraltarit pas Brexit dhe mënyrën se si të kontrollojnë kufirin me Spanjën. Kjo ka qenë një pikë mosmarrëveshjeje që nga votimi i Britanisë në vitin 2016 për t'u larguar nga Bashkimi Evropian. Gadishulli u përjashtua nga marrëveshja e daljes e arritur midis Britanisë dhe BE-së.

Në mesin e janarit, ministri i Jashtëm i Spanjës, Jose Manuel Albares i tha Reuters se Madridi dhe Londra ishin shumë afër një marrëveshjeje për këtë çështje.

Spanja ia dha Britanisë një pjesë të territorit të Gjibraltar në grykëderdhjen e Detit Mesdhe në 1713, por prej kohësh ka kërkuar që ajo të kthehet. Në vitin 2002, 99 për qind e votuesve në Gjibraltar hodhën poshtë idenë e ndarjes së sovranitetit të Britanisë me Spanjën.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi