Dy raste TIPIKE të shoferëve që kanë nevojë për 'testin e idiotit' - VIDEO Ekskluzive

LEZHE - Në Shqipëri të ndodh shpesh të ecësh në rrugë dhe të shohësh çudira nga drejtuesit e automjeteve. E tillë është edhe kjo situatë që një lexues ka sjellë në redaksinë tonë. Përmes një kamere brenda makinës, i riu ka filmuar të gjitha situatat e çuditshme në rrugë, teksa njëri kah i rrugës është me trafik të rënduar automjetesh, dhe korsia tjetër me lirshmëri për të ecur. Teksa makina ecën në korinë e saj, dy automjete të tjera i dalin përpara, kokë më kokë, duke u kthyer në burim kryesor aksidenti, dhe nëse nuk do të kishte kujdes nga ana e shoferit që ka filmuar situatën, pasojat mund të ishin fatale.

Një Toyota dhe një Range Rover, nuk kanë pritur në radhë si të gjitha automjetet e tjera por kanë parakaluar edhe pse rruga është me vizë të pandërprerë përvetë faktin se është vetëm me dy korsi të vetme për dy kahe të ndryshme. Për më shumë shikoni dy momentet që mund të ishin kthyer në tragjedi në rrugë. Video është filmuar në Lezhë, sa kalon unazën kur vjen për në Tiranë. Qytetari që ka sjellë videon në redaksinë e Shqiptarja.com thotë se shoferi i Range Rover që ishte në gabim, madje edhe e kërcënoi me fjalë, duke menduar se ishte ai që kishte të drejtë, edhe pse në fakt kishte 'zaptuar' rrugën duke tentuar të bëhet shkaktar i një përplasje të rëndë.

Në Shqipëri, Ministria e Brendshme është duke bërë gati propozimet për ndryshimin e Kodit Rrugor, ku parashikohet të praktikohet edhe "testi i idiotit" që do t'i nënshtrohen pikërisht shoferë të tillë: Ata që bëjnë veprime të rrezikshme në rrugë. Testi vlerëson gjendjen psikologjike të drejtuesit të automjetit, dhe në rast të mos plotësimit të kritereve, i hiqet leja e drejtimit. 

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento

Komente

 • nik: 20/01/2020 19:16

  e keqja e shqiperis esht shqiptari.

  Përgjigju
 • Kafsha: 20/01/2020 17:10

  Bajgat fshatarë lanë arat, pulat e të mbjellat dhe iu leshuan qyteteve duke i shnderuar në haure bajgash!

  Përgjigju
 • Yyy: 20/01/2020 10:48

  Ky mostra qe leviz me makine per te bere aksident duhet ti hiqet leja e drejtimit pergjithmone

  Përgjigju
 • Shoferi i lezhes: 20/01/2020 07:26

  Edhe vete denoncuesi ka nevoje per ndeshkim pasi parakalimin ne kryqezim ne te djathte e ben duke zaptu rrugen te tjereve

  Përgjigju
 • Gjorm: 19/01/2020 23:44

  Vlonjatete duhet ti nenshtrohene ketij testi pasi janë të prishure nga mende. Njereze të liqe, nuk jetohete në Vlore

  Përgjigju
 • Ganiu: 19/01/2020 22:39

  Idiota shofer ne plotkuptimin e fjales,ne te tilla raste duhen polic me makina civile dhe ti hiqet patenta per jete se ndryshe kafsha nuk behet njeri.

  Përgjigju
 • Law: 19/01/2020 22:35

  Duhet bere testi i Rob Q**it dhe nje pjes e drejtuesve dalin pozitiv

  Përgjigju
  • NIK: 20/01/2020 19:13

   JE I MADH

 • Loni: 19/01/2020 21:57

  O ti qe ke filmuar ate cka ke perzemer e di vet ti nga kina te nderojme... Po cke or moter respektuara po spiunlluqe ne kete vend cfare tragjedie do ishte ber !? Motra lopthi Apo skicthi! Po varet si e Kan hallin don't e gjalle uroj mos kesh hyre asnjehere ashtu se un hyj shpesh. Lejini njerzit te jetojme mos u merrni me spiunlluqe e me gjera fasade! Ka gjera me te rendesishme sesa parakalimet o vaktesira mendore!

  Përgjigju
  • Aaa: 20/01/2020 11:47

   "Lerini njerezit te jetojne" thua, o gomar? Po si te jetojne njerezit kur ka trapa si ky (qe rrezik qenke ti vete), qe parakalojne te gjithe vargun e makinave dhe behen burim aksidenti? Ata qe presin ne trafik jane debila? O plehre e shoqerise!

  • Towi: 20/01/2020 04:22

   O Loni, ske rastis te me hysh njehere mua ashtu, se ta kisha respektu motren dhe grun

  • Alb: 20/01/2020 00:24

   Je ropsh po hyn ashtu po kukt i plasi trapi ca ke ti respekto rregullat e qarkullimit.

 • Beni: 19/01/2020 21:24

  Tja thysh range roverin nkoke

  Përgjigju
 • Deutschland: 19/01/2020 20:39

  Punoni me stilin Deutschland ku në rrugë nuk shikon kurrë makina policie, por vetëm civil që patrullojnë me makina civile. Nuk ka popull që do ligjin ka popull që ka frikë dhe respekton ligjin, kjo është motua në Deutschland!!

  Përgjigju
 • xXx: 19/01/2020 20:13

  "Testin e idiotit" duhet ta bëj ministri i brendshëm,sepse si një ish ushtarak që ka qënë ka shumë komplekse inferioriteti në botën civile... P.S.Me gjithë respektin e thellë që kam për disa ushtarak...

  Përgjigju
  • Alex: 20/01/2020 08:03

   Or taj. xXx me siguri duhet të jesh idjot nga trute që e ke kuptuar me vonese. Që ushtaraket të Kane Q...i nënën e motrat. Dhe Ti je bërë tifozllek e ke duar trokitur

 • Test idioti per ato qe sduan ta bejne kete vend: 19/01/2020 18:48

  Mjafton te kete patrulla te levizshme (sic kamera e ketij djalit)... Naten kur gringot ecin me te gjata, diten kur ka parakalime formula 1...mjafton qe postoblloqet e policise mos te dalin me tendencen e gjobevenies dhe ne tenjejtin vend prej 30 vitesh....sic ne Durres ku tabela thote 50km/h pasi eshte nje karburant Kastrati dhe rruga nuk ka asnje kryqezim a nderprerje per kilometra... Punoni per popullin dhe ate jeni betuar vellezer police, jo cfare ju thote shefi i korruptuar

  Përgjigju
 • Populli: 19/01/2020 18:06

  Ky me range eshte i forti qe i duhet politikes.. Ne emer te ketij blihen votat , hapen vende pune, etj etj.. Zhdukni politikanet e korriptuar e do shikoni qe do behen te gjithe te mencur..

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ndryshon ligji/ Anëtarët e forumeve të partive deri tek diplomatët dhe bordet shtetërore do mbikëqyren për pastrim parash, lista e re dhe masat e forta