Dy tërmete të njëpasnjëshme në Afganistan! Raportohet për 22 të vdekur, por numri i viktimave mund të rritet! 4 fëmijë u gjetën nën rrënoja

Pamje nga Afganistani pas tërmetit

Pamje nga Afganistani pas tërmetit

22 persona kanë humbur jetën si pasojë e dy tërmeteve të njëpasnjëshme që goditën Afganistanin. Sipas raportimeve, tërmetet me mganitudë 4.9 dhe 5.3 të shkallës rihter goditën provincën veriperëndimore të Badghis.

Rreth 700 banesa u shkatërruan si pasojë e lëkundjeve të forta. Mes rrënojave u gjetën të vdekur edhe katër fëmijë. Mësohet se tërmetet goditën me një diferencë prej 2 orësh nga njëri-tjetri.

Ekipet e kërkimshpëtimit po kërkojnë ende nën rrënoja për trupa të pajetë dhe numri i viktimave mund të rritet në orët në vijim. Rajoni ku goditi tërmeti konsiderohet si një nga më të varfrit në Afganistan, raporton BBC.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Nesër gara ndërkombëtare e “Tiranathlon”, bashkia plan masash për mbarëvajtjen e aktivitetit! Ja si ndryshon qarkullimi i mjeteve