Dy vite nga bombardimi i konsullatës shqiptare në Ukrainë, prokuroria shqiptare interesohet për ecurinë e hetimeve

Dy vite nga bombardimi i konsullatës shqiptare në Ukrainë, prokuroria shqiptare interesohet për ecurinë e hetimeve

Konsullata e Nderit të Shqipërisë në Kharkiv e shkatërruar

Dy vite nga bombardimi i kosullatës shqiptare në Kharkiv, prokuroria shqiptare vijon përpjekjet për dokumentimin e provave ligjore, të shkatërrimit të Konsullatës nga një sulm i Rusisë në 6 mars 2022.

Vitin e kaluar kërkesa u bë nga MEPJ në prokurorinë e përgjithshme për nisje të hetimeve, kurse shefi i akuzës shqiptare Olsian Cela disa ditë më parë i ka dërguar homologut të tij ukrainas Andriy Kostin, një kërkesë për t'u përditësuar në lidhje ecurinë e hetimeve të kërkuara nga pala shqiptare.

Shqipëria që prej ditës së parë të agresionit rus në Ukrainë ka qenë një prej vendeve më aktive në dënimin e këtij agresioni dhe në mbështetje të popullit ukrainas, duke vendosur sanksione kundër Moskës.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Olsi: 12/05/2024 02:15

    Cfare hetimi qe beka Olsi. I con kerkese Ukrahines. Po coje dhe ne Rusise, ti leter fundja ben se pune vec pace ha perballe zyres!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Turqi/ Zjarre masive në juglindje të vendit, humbin jetën 5 persona, 44 të lënduar nga flakët

Turqi/ Zjarre masive në juglindje të vendit, humbin jetën 5 persona, 44 të lënduar nga flakët