Dyshimet për vaksinat mund të vonojnë arritjen e objektivit të BE-së për vaksinimin

BE mund të mos arrijë synimin e tij për të vaksinuar 70% të të rriturve kundër COVID-19 brenda verës, sipas parashikimeve më të fundit, për shkak të pezullimeve të vaksinave dhe shpërndarjes së tyre brenda vendeve anëtare.

Një numër vendesh tashmë kanë ndaluar përdorimin e vaksinës së AstraZeneca, në të cilën Evropa është mbështetur shumë për të arritur qëllimet e saj. Dhe pas AstraZeneca edhe Johnson & Johnson më pas vonuan shpërndarjen e vaksinës së saj në Evropë mes raporteve të mpiksjes së gjakut në SHBA, të cilat aktualisht gjenden nën hetim.

Pa këto dy vaksina, BE mund të shohë kronologjinë e shtyrë deri në 8 dhjetor, sipas kompanisë analitike  Airfinity.

"Ata janë shumë të varur nga Johnson & Johnson, kanë porositur 200 milion doza dhe ajo është një vaksinë me dozë të vetme," shpjegoi analisti i vjetër i Airfinity Matt Linley.

"Nëse ata nuk do të përdornin Johnson & Johnson, kjo do të mund të shtynte afatet deri në fund të vitit."

Kompania përdor qindra burime,  përfshirë faqet e internetit të qeverive, raportet e medias dhe njoftimet për shtyp për të mbledhur të dhëna, përpara se analistët të bëjnë parashikime.

BE, do të mund të arrinte synimet e veta për të vaksinuar 70% të të rriturve deri në verë, nëse do të përdorte vaksinat e AstraZeneca që kishte në dispozicion dhe Johnson & Johnson.

Johnson & Johnson u aprovua nga EMA por nuk është hedhur ende në qarkullim, pasi tani po rishikohet siguria e saj.

Sipas Airfinity, ka gati 20 milion vaksina që janë shpërndarë në BE, por nuk janë përdorur ende, një rritje shumë e madhe krahasuar me 7 milion në fund të Marsit.

BE-ja ka njoftuar ditët e fundit 50 milion doza shtesë të vaksinës së Pfizer do të dorëzohen në fund të qershorit, duke bërë që në total të arrijnë në 250 milion në tremujorin e dytë.

"Kjo do të ndihmojë në konsolidimin e shpërndarjes së fushatave të vaksinimit," tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në atë kohë.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se deputetët e opozitës duhet të jenë në Kuvend dhe të mos e braktisin atë në legjislaturën e re?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

A muj’ u çove Arben Vitia? Sa rri kot badihava, shko e vizito Çun Lajçin në spital