E keni humbur qetësinë me fëmijën tuaj? Ja çfarë duhet të bëni

E keni humbur qetësinë me fëmijën tuaj? Ja çfarë duhet të bëni

Foto ilustruese

E keni humbur ndonjëherë qetësinë me fëmijën tuaj? Vërtet, kush nuk e ka bërë një gjë të tillë? Për fat të mirë, ka hapa që mund të ndërmarrim për të ndrequr lidhjet me fëmijët tanë ose me cilindo, për këtë çështje dhe për të shëruar ndërprerjet e marrëdhënieve pas shpërthimit të temperamentit.

Psikologja klinike Becky Kennedy thotë se nuk është kurrë vonë për të shëruar përçarjet me fëmijët tanë. Në bisedën e saj të re të fuqishme TED, Kennedy i përcjell dëgjuesit në atë që ajo e quan strategjia e vetme më e rëndësishme e prindërimit: riparimi.

Duke “i dhënë përparësi lidhjes mbi pasojat”, Kennedy inkurajon prindërit të rishkruajnë fundin e një momenti jo shumë të mirë prindërimi, duke rilidhur trurin e fëmijëve tanë në këtë proces. Marrja e hapave drejt riparimit me fëmijët tanë është e rëndësishme sepse modelon marrjen e përgjegjësisë për veprimet dhe reagimet tona, ndërkohë që promovon elasticitetin dhe një ndjenjë të qartë të vetvetes.

Çfarë do të thotë që një prind ose kujdestar t’i riparojë raportet pasi i bërtet fëmijës së tyre?

Dr. Becky Kennedy: Në thelb, riparimi ka të bëjë me rilidhjen me një fëmijë pas shkëputjes. Duke sjellë veten tonë të sigurt dhe të dhembshur tek fëmijët tanë pas një momenti kur humbëm durimin, ne ndryshojmë mënyrën se si ruhet ajo kujtesë në trupat e tyre. Shtresimi i mbështetjes pas kritikës, butësia pas bërtitjes dhe mirëkuptimi pas keqkuptimit ndihmon në transformimin e çdo mesazhi që fëmijët tanë kanë përvetësuar se janë vetëm ose të keq brenda.

Filloni duke thënë se ju vjen keq. Më pas, reflektoni atë që ndodhi në mënyrë që ata të dinë se nuk ishte gjithçka në kokën e tyre. Më pas thoni atë që dëshironi të kishit bërë në vend të kësaj dhe si planifikoni t’i trajtoni gjërat ndryshe në të ardhmen.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

The Telegraph: 'Epidemia' e fermave të kanabisit në MB, 100 shqiptarë janë dënuar me 300 vite burg në 3 muajt e fundit të 2023

The Telegraph: 'Epidemia' e fermave të kanabisit në MB, 100 shqiptarë janë dënuar me 300 vite burg në 3 muajt e fundit të 2023