E ngrëna gjatë natës të shton në peshë

E ngrëna gjatë natës të shton në peshë
Milano – Kushdo që ka pasur probleme me peshën e di se të rrëmbesh diçka për të ngrënë sado të vogël nga frigoriferi gjatë natës, duket e papërfillshme por në fakt të shkakton mbipeshë.

Këtë e vërteton edhe kërkimi i Universitetit të Pensilvanisë, që përpiqet të shpjegojë se cilët janë efektet që prodhon e ngrëna gjatë natës, në vend të fjetjes.

Eksperimenti është bërë me disa kavje laboratorike të cilët iu është modifikuar sistemi i ngrënies i tillë që të ushqehen gjatë natës dhe është vërejtur se pesha e tyre është rritur në mënyrë të pabesueshme.

Ky përfundim arrihet edhe tek njeriu pasi sindromi i të ngrënit natën është pothuaj i njëjtë me atë të vërejtur tek kavjet .

E ngrëna natën përvec shëndetit që të shton, të shkakton edhe sëmundje të tjera si hipertension, diabet etj

(ad.ti/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Droga shitet si ‘rigon’ te të rinjtë, ekspertët analizojnë fenomenin, Rexhepi: S’ka disiplinë! Tushe: Është problem psikologjik! Mësuesja: Neglizhencë komuniteti

Droga shitet si ‘rigon’ te të rinjtë, ekspertët analizojnë fenomenin, Rexhepi: S’ka disiplinë! Tushe: Është problem psikologjik! Mësuesja: Neglizhencë komuniteti