'E nisa si hobi, prindërit nuk donin'! Boksieri Kaçiu: Kam fituar disa çmime ndërkombëtare, idhull kam Usyk

Prej 14 vitesh i është dedikuar boksit dhe tani ka nisur të marrë frytet. Fabio Kaçiu është i riu i talentuar i cili, i cili boksin e nisi për hobi.

“E kam nis në moshën 12-vjeçare thjeshtë për qef sepse isha i shëndoshë, por nga dita në ditë kuptova që ishte sport për mua. Po përmirësohesha çdo ditë dhe tani stërvitem 3-4 orë çdo ditë,”-u shpreh fillimisht boksieri.

Për Report TV Fabio shprehet se në fillim prindërit nuk donin ta lejonin që të merrej me boks.

“Asnjë nuk e dërgon fëmijën atje ku goditet, por duke parë pasionin që kisha, mënyrën sesi u përmirësova ranë dakord me mua dhe më mbështetën,”-tha boksieri.

Edhe pse ka para shumë vite karrierë, 26-vjeçari ka arritur jo pak deri më tani.

“Jam shpallur kampion ragional në Itali. Jam shpall kampion Italie mes të huajve ose ekstrakuminitarëve që i thonë. Pastaj kam fituar dorezat e arta në Itali që është boks mes 11 ekstrakomunitarëve dhe 11 italianëve. Më pas i kam mbrojtur këto tituj herë pas here,”-deklaroi ai.

Kaçiu grushton në kategorinë Cruise, por idhull i tij është një boksier i peshave të rënda.

“Është kampioni i botës aktual, që është nga Ukraina Aleksandër Usyk. Është fenomenal. Është njeriu që punon shumë, stërvitet fort dhe uroj që të arrij edhe unë ato nivele që është ai,”-u shpreh ai.

Fabio stërvitet në Itali, ndërsa deri më tani ka zhvilluar tre ndeshje në boksin profesionist, duke i fituar të treja me nokaut.

Ne.k./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?