E pabesueshme! Angelina Jolie shkruan në shqip, përmend Shqipërinë dhe Kosovën

E pabesueshme! Angelina Jolie shkruan në shqip, përmend Shqipërinë dhe Kosovën

Aktorja e famshme e Hollywood, Angelina Jolie, i ka befasuar të gjithë me postimin e fundit në Instagram, e cila ka njoftuar për librin e saj të titulluar “Njihni të drejtat tuaja dhe kërkojini ato”. Ky libër është publikuar edhe në Kosovë dhe Shqipëri, por krahas postimit ajo u është drejtuar ndjekësve edhe në gjuhën shqipe, angleze, polake dhe moldave.

Ajo ka shkruar se Neni 42 i Konventës për të Drejtat e Fëmijëve i detyron qeveritë të sigurohen që fëmijët dhe prindërit të jenë të vetëdijshëm për parimet dhe të drejtat e mbrojtura me konventë.

“Për t’i kërkuar të drejtat tuaja, duhet t’i njihni ato. Neni 42 i Konventës për të Drejtat e Fëmijëve i detyron qeveritë të sigurohen që fëmijët dhe prindërit të jenë të vetëdijshëm për parimet dhe të drejtat e mbrojtura me konventë. Jam e lumtur që libri ynë për të drejtat e të rinjve tani është publikuar në Shqipëri, Kosovë, Poloni, Rumani dhe Moldavi, dhe ua dërgoj respektin tim të gjithë aktivistëve/eve që mbrojnë të drejtat e fëmijëve në rajon dhe që përdorin të drejtën e tyre të jenë të zëshëm”, ka shkruar Jolie edhe në gjuhën shqipe.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Niku: 19/09/2023 15:56

  Prandaj e pashe une kete te shkolla "Qibrie Ciu"? Po merrte klasa te gjuhes shqipe. Thashe c'i duhej shqipja, por tani po merr kuptim cdo gje.

  Përgjigju
 • Iris: 19/09/2023 04:01

  Cfare ka te pabesueshme ketu?! Qe u eshte drejtuar shqip=/Google Translate/.Sa per faktin qe ka bere ate liber,Angelina nuk eshte si te ashtuquajturit /V.I.P/shqiptare qe vetem te tille nuk jane.Zonja e nderuar njihet per humanizmin e saj dhe aktivitete social-politike dhe luften per te drejtat e njeriut ne te gjithe boten,por dhe si nje nga aktoret me te mira te profesionit te saj.

  Përgjigju
 • Miranda: 18/09/2023 23:08

  E ku ta gjejme te drejten ne mi moter,ne OKB?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Sylvinho me mbështetje speciale para ndeshjes me Spanjën

Sylvinho me mbështetje speciale para ndeshjes me Spanjën