Tragjike në Gjirokastër, shtëpia përfshihet nga flakët, humb jetën 12-vjeçarja, u asfiksua nga tymi! Zjarri ra nga qiriri, mungonte energjia elektrik

Tragjike në Gjirokastër! Një 12-vjeçare, Krisanthi Ndrico, ka humbur jetën si pasojë e flakëve në fshatin Derviçan të Gjirokastrës. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:30 minuta, kur të zotët e shtëpisë kanë dhënë alarmin se banesa është përfshirë nga flakët.

Pas zbardhjes paraprake të dinamikës së ngjarjes mësohet se shkak i zjarrit që shkrumboi banesën ishte një qiri, pasi prej orës 17 të pasdites së të dielës fshatrat e Dropullit ishin pa energji elektrike, ndërsa zona e Gjirokastrës është përfshirë nga reshje të forta shiu dhe ere. Burimet pohuan se 12-vjeçarja u izolua në banjë, pasi flakët u shpërndanë në shtëpi dhe familjarët kërkonin ndihmë për të shuar zjarrin që përfshiu banesën dykatëshe. I plagosur në spital ka përfunduar edhe babai i saj, Irakli Ndrico, i cili ishte në banesë bashkë me të kur ra zjarri.

'Rreth orës 20:30, në sallën operative ka ardhur një telefonatë se në fshatin Dervician, Dropull, ka rënë zjarr në banesën e shtetasit I. N. Në momentin kur banesa është përfshirë nga flakët, brenda saj kanë qënë shtetasi  I. N., 49 vjeç dhe vajza e tij 12 vjeçare H.N, ku si pasojë janë  dëmtuar dhe janë transportuar në spitalin Rajonal Gjirokastër. Pas mbërritjes në spital  12 vjeçarja si pasojë e plagëve të marra ka ndërruar jetë, ndërsa shtetasi I.N. ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë po punon për  zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.'- njofton policia.

Vetëm pak javë më parë një tjetër tragjedi ndodhi nga zjarri në fshatin Hllomo, të bashkisë Gjirokastër, ku për pasojë humbën jetën një një çift të moshuarish. Shkak i zjarri ishte bërë bombola e gazit. Irakli dhe Fotini Panajoti, përkatësisht 84 dhe 73 vjeç humbën jetën në mënyrë tragjike.

M.Q./I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lui: 29/11/2021 00:04

  E gjora vajze, cfare fat tragjik paska pasur. Te kishe dale jashte moj zemra e vogel, pse u izolove ne banjo.. Sa gjynah..!!!

  Përgjigju
 • Shtet i marum: 29/11/2021 00:02

  109 shtet e hala bahen fjal per drita e per mbijetes

  Përgjigju
 • Arbër: 28/11/2021 22:57

  Deri sa serbët furnizojnë me energji elektrike kështu do e kemi, mjerisht.

  Përgjigju
 • ardi: 28/11/2021 22:53

  baba legen la fëmijën të vdiste e tij dhe shpëtoj për vete, ca kuptimi ka jeta o plehrë pa fëmijën?!

  Përgjigju
 • Qobani: 28/11/2021 22:22

  Ashtë e dobishme për hoxhallar krejt qka tflasim ta argumentojn,prrallat jan dal prej mode,të gjorët jetojn n'korriz t'huaj,po e shesin shpirtin

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Presidenti Ilir Meta: Nëse shkarkohem, do e ankimoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese! Do bojkotoj seancën