Mallakastër/ 16-vjeçari torturon dhe mbyt në rezervuar nusen e xhaxhait, iu fut në shtëpi me dy shokë për ta grabitur

MALLAKASTËR - Një ngjarje makabre ka ndodhur më 5 janar në fshatin Gjerbës të Mallakastrës, ku një 16-vjeçar dhunoi e vrau nusen e xhaxhait, me dy shokë të tij me të cilët kishte hyrë në banesë për ta grabitur. Drita Saliaj u gjet e pajetë në rezervuarin e fshatit dy ditë pas ngjarjes, nga polumbarët e forcave RENEA. Nipi i bashkëshortit të 50-vjeçares, (djali i vëllait), L.Saliaj së bashku me dy të rinj, shokë të tij, S.Shehaj 16 vjeç banues në Çërrillë dhe Ervis Zotaj 26 vjeç banues në Gjerbës, të tre të arestuar, kanë shkuar në banesën e 50-vjeçares për të grabitur. Gruaja i ka shërbyer edhe kafe djalit të kunatit dhe shokëve të tij, siç mëson Shqiptarja.com, por më tej e kanë goditur dhe dhunuar, ndërsa më pas e kanë lidhur dhe e kanë hedhur në rezervuarin e Lumarës, 3-4 kilometra larg shtëpisë së saj, ku dhe u gjet e pajetë një ditë më pas.

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, në Komisariatin e Policisë Mallakastër janë paraqitur familjarët e 50 vjeçares, të cilët denoncuan largimin nga banesa të Drita Saliajt. Me nisjen e hetimeve pas marrjes së denoncimit u zbulua e gjithë skema e krimit të rëndë.

Shqiptarja.com mëson se të rinjtë e kanë pranuar autorësinë e krimit, në prani të psikologut dhe avokatit, ndërsa janë shprehur se gjithçka e nisën për t'i grabitur lekët por se situata u doli jashtë kontrollit. Babai i 16-vjeçarit, kunati i së ndjerës ndodhet në burg për drogë, ndërsa nëna e tij atë ditë kishte shkuar tek prindërit e saj.

Në një rrëfim për Shqiptarja.com një banor i fshatit Gjerbës, thotë se bashkëshorti dhe 2 djemtë e Dritës bëjnë punë sezonale në Greqi dhe në momentin e ngjarjes së rëndë, ajo ka qenë e vetme në banesë. Banorët e zonës shprehen të tmerruar nga kjo ngjarje makabre, ndërsa sipas dëshmisë për Shqiptarja.com, dyshohet që autorët ta kenë torturuar përpara se ta vrasin, pasi në banesën e saj janë gjetur njolla të shumta gjaku.

Sipas hetimeve paraprake, dyshohet që gruaja ka ndërruar jetë pasi është hedhur nga të rinjtë në rezervuarin plot me ujë, megjithatë do të jetë ekspertiza që do të përcaktojë shkaqet reale të vdekjes.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:36
Kunata e viktimës: I mora djemtë në orën 01:00 dhe u thashë 'ku e keni mamin'...e kanë mbytur me shall

Kunata e viktimës ka dhënë detaje të reja lidhur me ngjarjen tragjike. Ajo tregon se autorët kanë shkuar për ta grabitur pasi kishin mësuar se 50-vjeçarja sapo kishte shitur disa lopë dhe dhenë, duke menduar se i kishte lekët në shtëpi. Kunata zbulon se ka qenë ajo që ka marrë djemtë e Dritës, të cilët ndodhen në Greqi ku bëjnë punë sezonale, dhe i ka pyetur "ku e keni mamin". Sa i përket nipit të bashkëshortit, ajo e përshkruan një djalë me sjellje të keqe.  

"Më iku burri që në 1:20 dhe ka ardhur në orën 07:00 të mëngjesit se ka qenë duke bredhur me policinë. Kam marrë djemtë në telefon që në orën një dhe u kam thënë "ku e keni mamin". Nuk kishte e shkreta asgjë, se i kishte të gjitha në bankë lekët se shiti ca lopë dhe dhentë dhe kanë menduar se i ka mbajtur lekët në shtëpi. Ajo e shkreta s'blinte as një g oriz për atë punë, e jo më të mbante lekë në shtëpi. Ai djali i kunatit ishte shumë i keq, e kanë rrahur kunatin, kanë dashur ta vidhnin disa herë, por prap ne kemi qenë të shmangur. Babai i tij ka rrahur kunatin tim, ai është burg për drogë. Burri i gruas ka ardhur nga Kreta dhe po vjen në Ballsh. E kishin lidhur, e kishin mbytur me shall", tregoi ajo.

Ora 19:37
Detaje të reja nga vrasja makabre në Mallakastër/ 50-vjeçarja i shërbeu kafe nipit të burrit në shtëpi, para se ai ta vriste

Kunati i viktimës, Lazer Saliaj ka dhënë detaje të reja lidhur me vrasjen makabre në fshatin Gjerbë në Mallakastrës, të Drita Saliaj. Ai ka deklaruar se autorët përpara se ta vrisnin kanë pirë një kafe në shtëpinë e saj.

"Jam thirrur mbrëmë në orën 1:00 të natës në polici dhe kam shkuar atje për një sqarim dhe më kanë thënë ke informacion për kunatën. Unë i thashë jo, e kam takuar me datë 28 dhjetor pimë kafe, e pyeta ke ndonjë hall, më tha jo, jam mirë po më dërgoni disa fruta lart. Ia dërguam po atë ditë, dhe pastaj kam ikur në Greqi dhe u ktheva të dielën. Dje gjatë natës erdha me punonjësit e policisë, provuam derën, ishte e mbyllur, thirrëm nga dritarja dhe prap nuk dëgjuam gjë dhe kështu kemi ndenjur deri në orën 6. policia na tha që kshu kshu, autorët janë kapur dhe pastaj shkuam te rezervuar se mesa duket autorët kanë treguar që e kishin hedhur aty, është 6-7 km larg nga këtu. Shkuam atje nxorën viktimën. Autorët  njoh, njërin e kam djalin  e kushëririt të parë. Kunati i viktimës, Lazer Saliaj.

Ata kishin pirë kafe, se dy filxhanë kishte aty, meqë ishin të afërt ajo i ka pranuar brenda. Njëri nga ata është djali i kushëririt të parë, është djali i djalit të xhaxhait tim, është brenda dhe ai vetë, i ati. Ata e kishin ktyer shtëpinë, përmbys si duket për punë lekësh. Kjo ka ndodhur të dielën në darkë', tregoi Lazer.

Ora 19:26
Kunata e 50-vjeçares që u torturua dhe mbyt në rezervuar: Bombë atomike kishte rënë në shtëpi, gjërat më të shpifura, të gjesh rrobat e nënës së shtëpisë...

Kunata e 50-vjeçares ndodhet në banesën e Drita Saliajt, teksa pritet të vijnë bashkëshorti dhe dy djemtë e saj që ishin në Greqi ku punonin me sezone. Ajo thotë për Report Tv, se ngjarja i ka tronditur. Kunata e Drita Saliajt shprehet se banesa ishte e kthyer përmbys duke u ndjerë e prekur si nënë se si mund të torturohej dhe dhunohej kunata e saj me të cilën ka pasur një raport shumë të mirë.

"Duam ndihmë, kërkojmë ndihmë. Ngjarjen e morëm vesh nga policia në 1.20 të natës, thanë është një grindje e vogël. Nuk e dinim që këta kishin bërë...se ishte kaq e madhe, se unë jetoj në Greqi. Gjetëm rrëmujë, bombë atomike kishte rënë çfarë të gjeja më, gjërat më të shpifura që nuk ekzistojnë në rruzullin tokësore, një vrasje makabër, vrave personin, shkatërrove gjithë pronën e tjetrit. Të gjesh rrobat e nënës së shtëpisë si...më vjen për të qarë. Jam prekur shumë si nënë. E kam kunatë, kam 30 vjet me atë kunatë, kam 42 vjet në atë fshat", thotë ajo. 

Burime konfidenciale thonë se e ndjera ka qenë pa rroba kur është gjetur nga policia, dhe ky fakt plotësohet edhe nga dëshmia e kunatës së saj kur thotë e prekur se si e gjetën banesën..." të gjesh rrobat e nënës së shtëpisë..."

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po zbatohen masat anti-COVID në zonat bregdetare?

Komento

Komente

 • Loti: 08/01/2020 04:39

  Mendja e njeriut ka bere gjera madheshtore, por e njejta mendje ka ber barbarizma te pashpjegueshme. Denimi me vdekje nuk jepet te ul nr e vrasjeve por te shuaj etjen per hakmarrje te familjareve te viktimes.

  Përgjigju
 • Qytetar: 08/01/2020 00:58

  POLICIJA DUHET TE JETE AKTIVE SHEFAT DREJTORET E POLICISE JANE SHUME TE POLITIZUAR E BEJNE DETYREN VETEM NE PROTESTA KUNDER PARTISE QE E KA EMERUAR NEATE POST SHE SHUME ZONA FLAS PER QYTETET MUNGON PRANIJA E POLICISE KALON JAVA NE RUGE NUK SHIKON EMER POLICI APO SIRENE MAKINETE POLICISE KETO GJERAE TREMBIN HAJDUTIN OSE KEQBERSIN ZLLESHJ NUK ESHTE PER KETE PUNE NE CDO AKT KRIMINAL MINISTRI DUHET TE PRONONCOHET NE PUBLIK DHE TE SHIKOHET NJE RREAGIM NGA ANA E POLICISE DUKET QE KY SHTET NUK KA POLICI

  Përgjigju
 • 0000: 07/01/2020 21:07

  Duhet ta kuptojne komentuesit qe krimi eshte i shperndare ne menyre te crregullt nga Vermoshi ne Konispol,sepse sapo ndodh ndonje ngjarje ne veri vjedhin vrer.

  Përgjigju
 • Qerosi: 07/01/2020 21:00

  Bajgat fshatarë kriminele qe në djep! U shofte fara u shofte!

  Përgjigju
 • Tari: 07/01/2020 20:08

  Kto dun xhaxhin ai vinte hakut ketyre ai i varte ne litar ne mes te fshatit por kan gjet kto lepurushat qe jan tashi ne pushtet se vetem lloqe bejn e bejn qef kto mijt e sotem

  Përgjigju
 • Jason A: 07/01/2020 19:23

  Po vjen fundi i njerezimit, keto jane ngjarje qe na lajmerojne qe asgje nuk eshte siç me pare. Djalli duket se po pushton keta njerez, e liga eshte kaq e theksuar sa arrin t'ia marre trupin e mendjen.Zoti na ruajte.

  Përgjigju
  • Alby135: 08/01/2020 06:54

   Nuk po pushton djalli njerzit boll i justifikove ai eshte nje kriminel qe sja vlen te jetoj nga taksat tona zgjidhja do ishte nji ekzekutim nga shteti qe te morin shembull dhe 16vjeçaret e tjer "Gango"

 • Pleshti: 07/01/2020 19:09

  Shqiptari eshte akoma i eger. Sa me shume gene primitive te akumuluara me shekuj as me veshtire te zbuten gjeneratat e reja. Ai në Selenice beri masaker per pula. Keta për pak lek, ai Don Zhuani Romejoja gjoja Shekspirik i djeguri i shekullit vrau vajzen në mes te Tir se ajo vendosi te ndahej. Tjetri vret tre vete duke ngrene bukë vetem për nje llaf goje. Vellai vrau vellain për nje gardh, për nje pasqyre, për nje karikues etj . Motivet e vrasjeve te shqiptarit shume te ulta primitive te egra, gene te eger egersirash. Po cuditim boten me romane e filma

  Përgjigju
  • Loti: 08/01/2020 04:43

   I nderuar Plesht, si e shpjegon qe bota e "qyteteruar" zgjohet ne mengjes e shef vrasje masive si ato te Las vegasit, orlandos, newton connecticut?

 • Gjinovefa: 07/01/2020 18:52

  NE JETOJME, PREJ, SHUM, VITESH, NO, COMMENT, DHE, KANALET, TV NUK, JAPIN, COMENT, THANKFULLY

  Përgjigju
 • A...Zh: 07/01/2020 18:30

  Nuk ka kriminologji, sociologji, psikologji a dreq qe shpjegon akte te tilla. Si i mban toka keto monstra! Ne cfare mitre ngjizen keto krijesa te tmerrshme?!

  Përgjigju
 • shqip: 07/01/2020 18:28

  Ca behet keshtu ma, po dhe ne xhungel kafshet jetojne me ne paqe se shqiptaret.

  Përgjigju
 • Bicidoli: 07/01/2020 18:27

  Ju tan komentuesit jeni te marre.Ju duhet me i puth kambet Birishes qe pruni demokracine u hapi syte u dha liri e ju thoni me i denu me vdekje keta te rinj.Ata jane ne hesap te vet Liri - Demokraci Rrnofte Birisha

  Përgjigju
  • Benni: 08/01/2020 05:14

   Ti qenke nje rroft Ka*it si Berisha

 • SkaMeShpres: 07/01/2020 18:16

  Po mir mor shtet legen o shtet i degjenerur o shtet qe ke ul breket deri ne fund. Po beni mor bilancin dhe shihni sa vrasje ka, dhe merrni vendimin te kthehet DENIMI ME VDEKJE.

  Përgjigju
 • Ncncnc: 07/01/2020 17:57

  Ne amerik edhe 16 vjec te denojn me vdekje. Keto kriminela meritojn mos te jetojn me . Kur 16 vjec ben nje krim te till cfar do presesh nga ai te ardhmen

  Përgjigju
  • Loti: 08/01/2020 04:47

   Ashtu eshte, por ne US death penalty jepet per "retribution-vengence" dhe jo "to deter crime". Eshte qe fakt shtetet qe s kan denim me vdekje kan me pak vrasje.

 • Katundaria qenëria: 07/01/2020 17:56

  Katundaria qenëria. Varini ne shesh ti shohin te ngjashmit e tyre qe ndosin me mijera neper rruget e Tiranes

  Përgjigju
 • Eri: 07/01/2020 17:52

  Ku dreqin jetojme! C'fare jane keta monstra qe na rrethojne perdite o zot.tmerr i vertete

  Përgjigju
 • Andrei: 07/01/2020 17:46

  Keta meritojne me shume se burg. Jane kafshe primitive që nuk behen njerez. Denimin maksimal e kane shume pak.

  Përgjigju
 • Gjorm: 07/01/2020 17:15

  Enveeeeeeer ngrihu Enver djali!

  Përgjigju
  • Exit: 08/01/2020 02:12

   Fshataret si ty e dogjen Shqiperine.×

Lajmi i fundit

John

Zjarret në vend/ Çako: 168 vatra në total, shumica të qëllimshme! Ndëshkime për Bashkitë që kërkojnë direkt ndihmën e FA