9 viktima në 7 ditë, 2020 nis me aksidente dhe atentate me snajpera

Nëntë viktima janë shënuar në shtatë ditët e para të vitit 2020 nga atentatet dhe aksidentet në vend. Viktima e parë për 2020 u shënua në Kamëz nga një aksident në datë 2 janar. Një 32-vjeçar përplasi për vdekje me makinë një grua që po lëvizte me biçikletë. Po pasditen e 2 janarit humbën jetën në një tjetër aksident dy persona të tjerë në Porcelan, pasi u përplasën nga një makinë në trotuar.

Nga aksidenti viktima mbetën Erion Balla 36-vjeç dhe një grua e moshës 72-vjeçe, Hidajete Salliu. Një ditë më pas, në 3 janar një punëtor Ervis Josifi humbi jetën në Korçë, pasi i ra në kokë presa e betonieres.  Në datë 5 janar një i moshuar u përplas për vdekje nga një autobus në aksin Gjirokastër-Tepelenë. Dje humbi jetën një tjetër person, këtë herë në Berat, ku u përplas për vdekje Gramoz Zani. Por nuk ka pasur vetëm aksidente me vdekje, por edhe vrasje në atentate.

Në 6 janar u shënua atentati i parë për vitin 2020, ku u vra biznesmeni Guxim Gjyriqi 47 vjeç në Tropojë pranë karburantit dhe restorantit të tij. Sot në Rrëshen u ekzekutua me snajper Kastriot Reçi 47 vjeç, ish-bashkëpronar i një medie lokale në Lezhë dhe së fundi pronar i një rrjeti kabllor. Ndërkohë që në mbrëmjen e sotme një 16-vjeçar në Mallakastër torturoi dhe mbyti në rezervuar nusen e xhaxhait, pasi më parë iu fut në shtëpi me dy shokë për ta grabitur. Një javë me nëntë viktima është një kambanë alarmi për nivelin e kriminalitetit në një vit që sapo nisi.

/B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është i pranueshëm për ju përdorimi i të dhënave personale nga një parti politike?

Komento

Komente

 • Kafsha: 08/01/2020 08:56

  U shojten shqiptarët nga 3-5-7 në ditë vdesin nga atentatet e aksidentet. U shojten!

  Përgjigju
 • Eri: 07/01/2020 21:22

  Duhet ndergjegjesim, duhet te gjithe pushtetaret, drejtuesit e policise, arsimit, shendetesise etj etj etj duhet te nisin nga pika zero....duhet bere shtet o njerez duhet te bejme shtet funksional duhet ndeshkim ligjor duhet prokurori duhet gjykate duhet administrate e motivuar e ndershme, duhen flakur militantet, te paaftet, hajdutet duhen zhdukur nga administrata. Duhen vene ne drejtim djem e vajza te rinj te arsimuar nga familje te ndershme. O edi rama thirri mendjes, distancohu nga maskarenjte, o edi rama qe ke te gjitha pushtetet sot ne dore mendo per nje cast qe duhet bere shtet, tregoje veten se mundesh ose ne te kundert sikterisu zhduku nje min e me pare sepse boll i vuajtur eshte populli qe ti drejton.

  Përgjigju
  • Niku: 08/01/2020 11:30

   Duhet edukim ne familje, arsimim ne kopshte e shkolla dhe duhet respektim te levizjes ne rruge: trotuar dhe vendkalime nga te gjithe. Shume shpesh shohim prinder me femije per dore qe kalojne rrugen me semafor te kuq!!!×

Lajmi i fundit

John

Plagosja në zyrën elektorale të PD në Kavajë, arrestohen 3 autorët (EMRAT)