E trishtë/ Fjalët prekëse të vajzës në Siri që po mbronte të vëllanë nën rrënoja: Më shpëtoni dhe do bëhem shërbëtorja juaj

E trishtë/ Fjalët prekëse të vajzës në Siri që po mbronte të vëllanë nën rrënoja: Më shpëtoni dhe do bëhem shërbëtorja juaj

Momenti kur motra mbron të vëllanë nën rrënoja

1675843975_bvdc.JPG

Fotoja e shkrepur në Siri, që tregonte më së mirë se sa dhimbje mund të durojë motra për vëllanë, është shndërruar pa dyshim në portretin kryesor të pasojave nga tërmeti. Mariam, u gjend nën rrënojat e shtëpisë së fëmijëve në Besnaya-Bseineh, një fshat i vogël në Haram, Siri teksa mbronte të vëllanë, Ilaaf, por pas saj qëndron një histori më e trishtë. Në momentin që është gjendur nga ekipi i kërkim shpëtimit, e vogla iu është lutur që ta shpëtonte, e në këmbim do të bëhej shërbëtorja e tyre.

"Më largoni nga këtu, unë do të bëj gjithçka për ju. Unë do të jem shërbëtorja juaj”, iu ka thënë ajo e ndërsa një shpëtimtar përgjigjet, "Jo, jo."

Mustafa Zuhir Al-Sayed, babai i tyre thotë se e gjithë familja e tij ka shpëtuar shëndosh e mirë.

“Ne ndjemë tokën duke u dridhur … dhe rrënojat filluan të binin mbi kokën tonë. Qëndruam dy ditë nën rrënoja. Kemi përjetuar një ndjenjë, një ndjenjë që shpresoj se askush nuk duhet ta përjetojë”, tha ai.

I ngujuar nën rrënoja, Al-Sayed tha se familja e tij recitoi Kuranin dhe u lut me zë të lartë që dikush t'i gjente.

“Njerëzit na dëgjuan dhe ne u shpëtuam – unë, gruaja ime dhe fëmijët. Faleminderit Zotit, të gjithë jemi gjallë dhe falënderojmë ata që na shpëtuan”, tha ai.

Video tregon vendasit duke brohoritur ndërsa Mariam dhe Ilaaf janë marrë nga rrënojat të mbështjellë me batanije. Fëmijët u dërguan në spital, ku po marrin kujdesin mjekësor.

Heartbreaking… Stay strong Turkey & Syria! pic.twitter.com/enLviCIPGz

— Russian Market (@runews) February 7, 2023

 


Lajmi kryesor:

Mbi 12.000 të vdekur nga tërmetet në Turqi e Siri! Erdogan mbërrin në rajonet më të godituara


B.K./SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët