E trishtë në Turqi/ Ndërron jetë 10 vjeçarja që u nxorr e gjallë nga rrënojat e tërmetit së bashku me të atin

E trishtë në Turqi/ Ndërron jetë 10 vjeçarja që u nxorr e gjallë nga rrënojat e tërmetit së bashku me të atin

Vogëlushja që ndërroi jetë

Një histori e trishtë është ajo që vjen nga një prej qyteteve më të goditura nga tërmeti në Turqi. Një 10 vjeçare e quajtur Mukaddes Erva Aktas ka ndërruar jetë disa ditë pasi është nxjerrë e gjallë nga rrënojat e pallatit të shembur nga tërmeti i 6 shkurtit në Turqi.

10-vjeçarja u nxor e gjallë nga rrënojat e banesës së saj gjashtë orë pas shembjes, ndërsa pas saj dolën i ati Abdullah Aktaş, ndërsa nëna e saj, Ayşe Betül, motra Zümra dhe halla Özlem Aktaş vdiqën.

Më shumë se 20 ditë pas tërmetit, u zbuluan edhe pamjet e kamerave të sigurisë të momenteve kur Mukaddes Erva u dërgua në ambulancë nga fqinjët e saj. Në video shihet se dikush ka marrë në krahë Mukaddes Ervën në sediljen e pasme të makinës në rrugë, më pas e ka çuar në ambulancën matanë rrugës dhe ia ka dorëzuar ndihmës mjekëve.

Fatkeqësisht vogëlushja nuk arriti të mbijetonte pavarësisht trajtimit mjekësor.

Numri i viktimave nga tërmetet e fuqishme që goditën Turqinë dhe Sirinë më herët gjatë këtij muaji ka kaluar shifrën prej 50.000, mbi 44 mijë persona në Turqi, kurse në Sirinë fqinje, numri i viktimave deri më tani është rreth 6 mijë viktima.

Që prej tërmeteve të 6 shkurtit, sipas agjencisë turke të fatkeqësive natyrore, janë regjistruar afro 10 mijë pasgoditje. Pothuajse 530.000 persona janë evakuuar vetëm nga zonat e prekura nga tërmetet në Turqi. 1.5 milion njerëz kanë mbetur të pastrehë, ndërsa mbi 160.000 ndërtesa me 520.000 apartamente janë shembur ose janë dëmtuar rëndë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë