E vizatoi me të zeza dhe larg saj, si u mundua të përçonte mesazhet e errëta përmes një pikture 9-vjeçarja që u vra nga nëna e saj në Greqi

E vizatoi me të zeza dhe larg saj, si u mundua të përçonte mesazhet e errëta përmes një pikture 9-vjeçarja që u vra nga nëna e saj në Greqi

Ketamina në trupin e Geoginas nuk ishte e vetmja “shenjë” e dërguar nga vogëlushja për të treguar se autori i vrasjes së saj makabre ishte pikërisht nëna e saj.

Vajza 9-vjeçare përjetoi prej vitesh frikën dhe kërcënimet brenda shtëpisë së saj, pasi ishte dëshmitare okulare e ngjarjeve traumatike, si vdekja e motrave të saj.

Edhe pse e frikësuar, Georgina 9-vjeçare thirri për ndihmë për tmerret që po jetonte brenda mureve të shtëpisë së saj, duke përshkruar ndjenjat e saj me rastin e “Ditës së Nënës”....sa ironike!

Piktura

Në një pikturë ndryshe nga ato të zakonshmet e fëmijëve të moshës së saj, vizatoi një engjëll, një zemër të madhe dhe një fëmijë mbi një kolovarse.

Psikologia Christina Bogiatzis ka analizuar pikë për pikë "mesazhet" e dërguara nga Georgina me figurat e saj, duke përshkruar tmerrin që përjetonte në jetën e përditshme me nënën e saj, së bashku me ankthin për të shpëtuar.

“Nuk është e mundur që një fëmijë ta pikturojë nënën e tij si engjëll kur është gjallë!”, kështu ka argumentuar psikologia, pasi ndjesia e rrezikut të Georgina tregohet nga shumë simbole të ndryshme në pikturë, si pozicioni i saj në një distancë të madhe nga e ëma, ngjyra e zezë që përdori për ta ngjyrosur atë. Ajo theksoi edhe se pema ngjan si “varje” nga e cila 9-vjeçarja Georgina është ndjerë e kërcënuar.

"Për ty"

Një element akoma më i fortë në analizën e pikturës së vogëlushit është “dedikimi” i saj, i cili nuk i drejtohet nënës, ndonëse është bërë për festën e saj. Përkundrazi, plani i Georginës titullohet “Për ty”, pra ata që mund të kuptonin “mesazhet” e saj sekrete dhe ta ndihmonin, për ta shpëtuar nga rreziku që ndjente se i drejtohej, kur në fakt mungon babai i saj. tërësisht nga piktura në fjalë.


Lajmi kryesor:

Nëna mostër, si dyshohet se helmoi tre vajzat e saj dhe si kërkonte ‘përgjigje’ nga mjekët! I injektonte ketaminë dhe i shihte teksa vdisnin ngadalë, tronditet Greqia


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Rama publikon foton duke ngrënë nga Praga: Kur mbarojnë takimet edhe bufeja

Rama publikon foton duke ngrënë nga Praga: Kur mbarojnë takimet edhe bufeja