‘Edhe sot s’ishte’, Vokshi pas seancës gjyqësore me Kushin ‘orkestron’ protestën: Më 6 dhjetor tubojmë për arsimin

‘Edhe sot s’ishte’, Vokshi pas seancës gjyqësore me Kushin ‘orkestron’ protestën: Më 6 dhjetor tubojmë për arsimin

Deputetja e Rithemelimit, Vokshi

Pas seancës gjyqësore me ministren Kushi, deputetja e Rithemelimit Albana Vokshi ka orkestruar protestën më 6 dhjetor pasi sipas saj arsimi është në gjendjen më të keqe.

Vokshi u shpreh se Kushi pretendon se është fyer nga deputetja dhe se sërish nuk paraqitet në seancë.

“Siç e shikoni unë përsëri në respekt të kësaj gjykate të nderuar, në respekt të kohës, por edhe të investimit të kësaj gjykate për këtë çështje të stisur nga ana e ministres Kushi, e cila pretendon se është prekur në nderin dhe dinjitetin e saj, po refuzon që të paraqitet në gjykatë për të paraqitur prova për të kundërshtuar denoncimin që unë kam bërë.

Në një kërkesë të paprecedentë, prokuroria kërkoi kohë, kërkoi të studionte dosjet, apo faktet, apo të merrte konkluzionet ndërkohë që këto janë vënë në dispozicion.

E theksoj që është kërkesë e paprecedentë nga ana e prokurorisë, e cila po tenton që ta bëjë si një kalvar të pafund dhe të mos jepet vendimi nga ana e gjykatës.”- tha Vokshi.

Vokshi ka theksuar se më 6 dhjetor është një ditë e mirë ku të gjithë duhet të bëhen bashkë për arsimin.

“Data 6 dhjetor është një ditë e mirë ku të gjithë të bëhemi bashkë.

Të bëhen bashkë edhe të rinjtë, edhe prindërit, edhe mësuesit për t’i treguar gjithë Europës që shqiptarët duan arsimin, e duan Europën, i duan duan vlerat europiane dhe do vazhdojnë të luftojnë për t’i arritur ato. Pra, data 6 dhjetor është një datë e mirë për të reaguar dhe për t’i thënë gjithë liderave të Europës që ne shqiptarët edhe pas 30 viteve vazhdojmë ta duam Shqipërinë si gjithë Europa”- tha Vokshi.

Kujtojmë se më herët, ministrja dhe deputetja patën një ballafaqim në Gjykatë për padinë e Kushit ndaj Vokshit për shpifje. Kushi theksoi se arsyeja e zhvillimit të kësaj përballje në instancat ligjore është për të ndarë politikën nga shpifjet. Ndërkohë, Vokshi e denoncoi më herët për shpërndarjen e tezave të provimit për mësuesit e arsimit para universitar.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

VIDEO rrëqethëse! Nëna nën rrënojat e tërmetit sjell në jetë foshnjën, por vetë vdes! Qytetari merr të sapolindurin në duar

VIDEO rrëqethëse! Nëna nën rrënojat e tërmetit sjell në jetë foshnjën, por vetë vdes! Qytetari merr të sapolindurin në duar