Eduard Zaloshnja: Kalimtarët po vriten nga pakujdesia e tyre apo nga shoferët e pakujdesshëm?

Eduard Zaloshnja: Kalimtarët po vriten nga pakujdesia e tyre apo nga shoferët e pakujdesshëm?

Foto ilustruese

Meqë kam kryer dhjetra studime shkencore mbi vdekjet/plagosjet rrugore në SHBA, qysh kur jam kthyer në atdhe, i ndjek me vemëndje (dhe i analizoj) vdekjet/plagosjet rrugore në Shqipëri. Këtë vjeshtë më ka shqetësuar tej mase një fenomen që nuk shpjegohet dot statistikisht: pothuaj të gjitha viktimat e aksidenteve rrugore kanë qenë kalimtarë. Numri i kalimtarëve të vrarë gjatë vjeshtës në rrugët e Shqipërisë ka qenë sa trefishi i qytetarëve të vrarë nga krimi!

Në fakt, historikisht kalimtarët kanë qene viktimat kryesore të aksidenteve rrugore në Shqipëri. Deri më 2013, rreth 40% e viktimave të tyre ishin kalimtarë. Në vitet e fundit, kjo shifër zbriti rreth nivelit 30%, ndoshta si rezultat i rritjes së sigurisë së sistemit të rrugëve/autostradave, semaforëve, dhe sinjalizimeve horizontale e vertikale në gjithë rrjetin rrugor.

Sidoqoftë kjo vjeshtë përbën shqetësim: Janë kushtet e motit, shpejtësia e shoferëve, pakujedisa e kalimtarëve faktorët që po e rritin numrin e të vdekurve mes tyre? Drejtoria e Policisë Rrugore duhet ta analizojë me seriozitet këtë problem, ndërsa Ministria e Brendshme ndoshta duhet të kryejë një fushatë sensibilizuese si për shoferët edhe vetë kalimtarët. 

B.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jugori: 12/12/2023 20:56

  Unë jetoj jashtë prej më shumë se 25 vitesh dhe para 1 viti kur isha për vizitë dhe po doja të kaloja vijat e bardha afër Tajvani ka ardhur ky i nderuari që flet për këta të vrarët dhe mos te kisha qenë i vëmendshëm me kishte shtypur në vend pasi u fut me shumë shpejtësi dhe me të kuqe!!! Ishte duke aedhur nga rruga myslym shyri me një foristrade. E keqa atij vendi i ka ardhur gjithnjë nga të ashtuquajturit elitë dhe njerëz si ky zotëria qe guxon dhe flet për këtë fenomen dhe gjatë përditshmërisë rrezikon jetën e njerëzve të zakonshëm pa u ndëshkuar dhe pa u bërë shembull i mirë për të tjerët ?! Aty kuptova se sa e vështirë është për tu bërë ai vend...

  Përgjigju
  • Fqinj i zaloshnjes: 12/12/2023 23:14

   Zaloshnja duhet kete ndonje sozi, q e paska pare ky Jugori q ka ka komentuar ketu. Sepse Zaloshnjen e kam fqinj qysh kur u kthye nga amerika, dhe ai nuk ka ndonje fuoristrade. Ka thjesht nj makine kompakte te vogel,qe nuk para e nxjerr nga garazhi...

 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria