Eduard Zaloshnja: Pse kaq pak bashki me kandidatë për primaret e PD-së?

Eduard Zaloshnja: Pse kaq pak bashki me kandidatë për primaret e PD-së?

Berisha në një konferencë për primaret

Nga një monitorim i mediave vendase në internet, rezulton se vetëm në 16 bashki (nga 61 gjithsej), janë publikuar emra për kandidatë primaresh të PD-së (të cilat do të përcaktojnë nga një kandidat për kryebashkiak të PD-së në secilën bashki). Pse ky ngurim kaq i madh i opozitarëve për të kandiduar në bashki të ndryshme?

Le të analizojmë hartën elektorale.

Në territorin e 40 bashkive, në zgjedhjet e vjetshme politike, votuan për partitë mazhoritare (PS+PSD) nga 51% deri në 66.5% e pjesëmarrësve. Në territorin e 6 bashkive të tjera, votuan për partitë mazhoritare (PS+PSD) nga 49% deri në 51% e pjesëmarrësve. Vetëm në 15 bashki (nga 61 gjithsej), votuan vjet më pak se 48% e pjesëmarrësve për partitë mazhoritare (PS+PSD) …

Pra, duket se ka një korrelacion të fortë statistikor mes numrit të bashkive me kandidatë për primaret e PD-së, nga njëra anë, dhe bashkive ku partitë mazhoritare (PS+PSD) u votuan prej më pak se 48% e pjesëmarrësve, nga ana tjetër.

Ata kandidatë potencialë opozitarë që kanë mbllaçitur në mendje idenë e kandidimit në 46 bashkitë me rezultate të vjetshme nga 49%-66.5% për mazhorancën, e dinë se do ta kenë tejet të vështirë atje. Sidomos kur dinë se opozita është e përçarë, ndërkohë që mazhoranca mbetet po aq eficciente në tthithjen e votave gjatë fushatës, pavarsisht pakënaqësive që mund të kenë votuesit e saj të vjetshëm…

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Edalona: 15/11/2022 18:56

    Persa kohe opozita eshte e percare, hezitohet te futet ne primare. Baza nuk eshte me foltoren por nga ana tjeter jane te bindur se Basha nuk i sjell dot ne pushtet. Me Berishen jo dhe jo. Prandaj po rrine ne zonen gri dhe po presin. Te konkurosh kur e di se nuk do fitosh me 14 maj do te thote te shkaterrosh ekonomine e familjes se fushata ka shpenzime.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

BE do të trajnojë 30,000 ukrainas, do ketë edhe ekuipazhet e tankeve

BE do të trajnojë 30,000 ukrainas, do ketë edhe ekuipazhet e tankeve