Eduard Zaloshnja: Rreth 42% e zgjedhësve në lista janë në emigracion

Pjesëmarrja në votimin e 14 majit do të jetë e ulët për një arsye fare të thjeshtë – rreth 42% e zgjedhësve të listave zyrtare janë në emigracion. Atyre ende nuk u janë krijuar kushtet për të votuar atje ku kanë emigruar, dhe vetëm fare pak vijnë me autobusë, targete e avionë, për të votuar në atdhe.

Nga 3.65 milionë zgjedhës që janë në listat zyrtare, rreth 1.52 milionë (42%) janë në emigracion dhe vetëm 2.13 milionë banojnë këtu. Kështu që, nëse vetëm 42% e zgjedhësve votojnë më 14 maj, nuk duhet konsideruar një pjesëmarrje e ulët për zgjedhje lokale, sepse po aq (42%) janë në emigracion…

Llogaritjet e përafërta të mësipërme janë bazuar në të dhënat e popullsisë sipas qarqeve nga INSTAT-i, si dhe në të dhënat e KQZ-së për zgjedhësit (edhe këto të detajuara sipas qarqeve). Në tabelën e mëposhtme jepen llogaritjet e përafërta për secilin nga 12 qarqet.

Tabela: Ku banojnë zgjedhësit shqiptarë sipas qarqeve dhe në rang kombëtar
 

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)