Eduard Zaloshnja: Viti më i sigurt në rrugët e Shqipërisë, por këmbësorët, biçiklistët, e motoçiklistët ende mbeten shqetësim

Eduard Zaloshnja: Viti më i sigurt në rrugët e Shqipërisë, por këmbësorët, biçiklistët, e motoçiklistët ende mbeten shqetësim

Në dekadën e fundit, siguria rrugore ka shënuar një përmirësim galopant në Shqipëri (në dekadat paraardhëse, statistikat tona të sigurisë rrugore ishin të krahasueshme me vende të botë së tretë).

Indekset e mortalitetit dhe morbiditetit rrugor janë përmirësuar këtë dekadë nga 63.3 e 102.5 më 2013, në 20.7 e 21.1 më 2023 (shihni grafikun 1). I jemi afruar indeksit të mortalitetit rrugor të BE-së, por ende mbetet shqetësues mortaliteteti i këmbësorëve, biçiklistëve dhe motoçiklistëve.

Kështu vjet, më shumë se gjysma 195 viktimave të aksidenteve rrugore ishin këmbësorë, biçiklistë apo motoçiklistë. Konkretisht, 32.3% ishin këmbësorë, 6.3% ishin biçiklistë dhe 14.6% motoçiklistë (shihni grafikun 2).

Problemi i mortalitetit të këmbësorëve/biçiklistëve/motoçiklistëve ka rrënjë të thella kulturore e urbanistike. Për ta adresuar atë, duhet një ndërthurje aktive e fushatave sensibilizuese me fushatat ndëshkuese. Gjithashtu duhet një përmirësim i sinjalistikës dhe mobilimit të sigurisë rrugore.

Vetëm kur ta ulim mortalitetin në këtë drejtim, do të barazohemi me BE-në në indeksin e mortalitetit rrugor 

 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Korçë/ Humbi kontrollin e makinës dhe doli nga rruga, plagoset drejtuesi dhe pasagjeri

Korçë/ Humbi kontrollin e makinës dhe doli nga rruga, plagoset drejtuesi dhe pasagjeri