‘Efekti Greta’ i fut frikën kompanive të fluturimit, bie numri i pasagjerëve në Europë dhe SHBA.

Efekti Greta duket se po bën që gjithnjë e më shumë njerëzit të zgjedhin mjete alternative të transportit.

Sipas ‘UBS’, numri i fluturimeve në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara nuk do të rritet më me ritmin e të kaluarës.

Ndoshta njerëzit nuk do veprojnë si Greta Thunberg, që kapërceu Oqeanin me anije për të mbërritur në Neë York, në punimet e Sesionit të OKB për Klimën,  por gjithnjë e më shumë qytetarë kanë filluar të shmangin udhëtimet me avion dhe të zgjedhin mjete të tjera transporti për të mos ndotur mjedisin.

Ky përfundim ka ardhur pas një studimi të bankës zvicerane ‘UBS’.

Në Suedi, një person në pesë duket se ka ulur numrin e fluturimeve të kryera pikërisht për shkak të krizës klimatike.

Për ‘UBS’, nëse kjo prirje konsolidohet, numri i pasagjerëve në linjat ajrore mund të përgjysmohet.

Deri më tani, kompanitë ajrore kanë patur një rritje vjetore prej 4-5%, që do të thotë dyfishim I numrit të pasagjerëve. Pork a nisur frika se efekti Greta mund ta ndryshojë këtë prirje.

Nga Airbus e deri te Boeing, janë të bindur që këto norma do të mbesin të pandryshuara të paktën deri në vitin 2035. Por, në arsyetimin UBS, fushata klimatike që arriti të imponojë aktivistja 16 vjeçare suedeze, mund të ndryshojë shpejt skenaret veçanërisht në tregjet me pasagjerë më të ndjeshëm me problemet e mjedisit, si në SHBA dhe Evropë.

Banka zvicerane intervistoi më shumë se 600 mijë njerëz në Shtetet e Bashkuara, Gjermani, Francë dhe Mbretërinë e Bashkuar, duke zbuluar se 21% e tyre kishin hequr dorë nga të paktën një fluturim në emër të mosndotjes së planetit nga emetimet e dioksidit të karbonit.

Nëse në kompanitë ajrore britanike, rritja ka qënë me vetëm 16%, nga 24 % pritshmëri, mbase nuk është për tu çuditur që kjo ka ardhur nga efekti Greta.

‘UBS’ parashikon që  numri i fluturimeve në Kontinentin e Vjetër të rritet vetëm me 1.5 pikë përqindje këtë vit, gjysma e asaj që parashikon gjigandin ‘Airbus’, i cili, nëse parashikimet e Bankës zvicerane dalin, ai do të humbiste pothuajse 3 miliardë të ardhura në vit.

I.C./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento

Komente

 • Rrofte KOMUNIZMI!: 04/10/2019 20:59

  Komunizmi do ta shpetoje Boten! Bota po lengon e cfilitur dhe e rrenuar e askush nuk ben gje, po vetem llafe e llafe ne ere. Erdhi e shkreta vajze nga Suedia e foli duke qare per rrezikun qe i kanoset shtepise sone, dhe a i preku ajo zemrat e ngurosura te shpirtekazmave miliardere qe komandojne te gjithe Boten? Aspak, vetem ca duartrokitje te vaketa e lot krokodili. Eshte e qarte se dykembeshit e semure e te masakruar nga dollari e fitimi, nuk bejne e nuk duan e s'kane kurre ne mend te bejne ndryshime. Ata s'heqin dore KURRE nga fitimi e pasuria. Semundja e tyre e pangopshmerise dhe e etjes se shfrenuar per mall e gje, flori e pasuri, materializem pa kufi e pushtet absolut po na e shkaterron shtepine tone pa ndalim e perfundimisht. Kush do te na shpetoje? Pergjigja eshte: Vete Ne. Duhet te luftojme ne rradhe te pare tek vetja jone e te jemi te bindur se i vetmi shpetim per vete e per femite tane eshte instalimi i SISTEMIT TE SHENJTE KOMUNIST ne te gjithe Boten. Zhdukja perfundimtere e prones private dhe shtetezimi i te gjithe arsenalit material fizik dhe monetar te miliarderve e pasanikeve e i kthimit tek populli. Lejimi per te gjithe qe ne banka te kene deri ne 1 milion e asnje cent me shume. Kalimi i ketij kufiri automatikisht e ne menyre elektronike kalon ne favor te shtetit. Kjo ne hapat e para, se me pas nuk do te lejohet e nuk do te kete nevoje per asnje llogari bankare. Idea eshte qe te hiqet paraja fare nga qarkullimi e njerezit te marrin aq sa te kene nevoje e pa i munguar asgje, (nga manualet shkencore mjekesore per organizmin e gjalle, percaktohet sa duhet per ushqim, kujdes shendetesor, strehim, veshje e argetim). E perse duhet mbivlera e pasuria e miliardat?!! Perse?! Kur njeriut s'do ti mungoje asgje, tepricat qe kane pasaniket jane vetem per degjenerim e zderhallje. Bankat te mbyllen e bankieret te punojne ne fusha e ne ara. Do te jete edhe me mire edhe per ta. Ajri i paster e jeta e shendetshme e Socializmit dhe e Komunizmit do ti sheroje e rigjeneroje pak e nga pak te gjithe mendjet e semura dhe delirante dollarxhore. Pastaj automatikisht do te zhduken armet e bombat, anijet e luftes e aeroplanet luftarake, tanket e raketat. S'do te kete me luftra e spiunazhe e tmerre te ketij lloji, qe i prodhon e stimulon vetem sistemi i degjeneruar e i tmerrshem kapitalist. Ne vend te tyre do te vine marredheniet e mira dhe miqesore e vellazerore midis popujve e kombeve, midis njerezve do te kete vetem dashuri e mirekuptim. Do te zhduken vrasjet e dhuna, inatet e mosmarreveshjet, drograt e 1001 gjera te poshtra qe po shtohen dita dites, (sipas vullnetit e deshires se djallit). Do te zhduken ndotjet e pislleqet qe po e fundosin e shkaterrojne per dite e me teper shtepine tone. Po te fitoje KOMUNIZMI e te shkaterrohet perfundimisht kapitalizmi e prona prívate edhe Dielli e Hena do te shkelqejne e ngrohin me mire. BESOJENI kete o njerez dhe do te fitoni. Nuk kane se ç'tju bejne. Ata jane me pak se 2% e gjithe popullsise se Botes. Ju vetem me fryme i mbysni ata. S'ka rruge tjeter, ose "Ata" ose "NE". ZOTI, e Mira dhe Llogjika thote se duhet te fitoje Shumica, Duhet te fitojme NE. DUHET TE FITOJE Drejtesia, Ndershmeria, Paqja dhe Prosperiteti i Popuve. Duhet te Fitoje ZOTI mbi djallin. Duhet te Fitoje Drita mbi erresiren. Parajsa mbi ferrin. Ndergjegjesohuni o njerez dhe shpetoni veten e femite tuaj. Shpetoni Boten. Bashkimi ne nje i FESE, KOMUNIZMIT dhe SHKENCES E TEKNIKES do te hape Perspektiven e Re te Lumturise Njerezore. TRINITETI I SHENJTE ESHTE VETE DRITA DHE PARAJSA PERFUNDIMTARE BOTERORE

  Përgjigju
 • Liu: 04/10/2019 13:56

  Futja kot, Greta u perdor per interesa te tjera dhe do hidhet ne kosh. Sa miliarde $ do financohen per mbrojtjen e mjedisit e dine ata ustallaret qe organizuan gjithe kete. Sa per injorantet te dine qe niset nje barke me rrema per ne Ancona. Udhetim te mbare.

  Përgjigju
  • Maliu: 04/10/2019 19:38

   Or Liu shko or q*u. Kush eshte ai njeri qe i hypen anijes kur avioni e ben per nje ore anconen? Fute ne b*the ate velen dhe po nuk ta zuri fute copa copa.

  • ----: 04/10/2019 15:46

   Ik or liu xhing pen. S'ke kacik ti per politike te jashtme. Shkruj noj send per politike te perbrendshme

 • Mali: 04/10/2019 11:55

  Ky efekt eshte nje efekt i perkohshem pasi ne transport ndikon faktori kohe. Perse duhet te shkoj ne New York me anije qe.kerkon dite kur ka nje avion qe i duhet vetem 14 ore perfshire procedurat dhe pritjen.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

E pazakontë! Nxënësit mësim në qendër shëndetësore, shkolla u shemb nga tërmeti