Efektivët serbë zhveshin emigrantët sirianë në kufirin Serbi-Maqedoni e Veriut

Efektivët serbë zhveshin emigrantët sirianë në kufirin Serbi-Maqedoni e Veriut

Emigrantët sirianë në kufirin Serbi-Maqedoni e Veriut

Në disa video që qarkullojnë në rrjetet sociale shihen disa emigrantë që shfaqen të zhveshur në kufirin serbo-maqedonas. Sipas grupeve të të drejtave të njeriut, emigrantët janë detyruar të zhvishen nga efektivët serbë dhe janë kthyer mbrapsht, janë dëshmi e përshkallëzimit të keqtrajtimit të tyre në kufijtë evropianë.

Sipas një OJQ-je maqedonase u filmuan nga një vendas në afërsi të fshatit Lojanë  pranë kufirit me Serbinë disa ditë më parë.

OJQ-ja pretendon se incidenti ishte i dyti nga dy kundërpërgjigjet abuzive dhe “degraduese” gjatë një periudhe 24-orëshe, kur thotë se më shumë se 50 njerëz u detyruan të zhvisheshin lakuriq ose vetëm me rrobat e brendshme nga autoritetet serbe përpara se të ktheheshin me forcë në Maqedoninë e Veriut. OJQ thotë se stafi i saj lokal bisedoi më pas me burrat, të cilët e identifikuan veten si sirianë.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin