Ekzekutimi i Armando Beqirit në derë të shtëpisë në Islandë, del ekspertiza mjeko-ligjore: U qëllua me 9 plumba, në kokë dhe në organe jetësore

Ekzekutimi i Armando Beqirit në derë të shtëpisë në Islandë, del ekspertiza mjeko-ligjore: U qëllua me 9 plumba, në kokë dhe në organe jetësore

Armando Beqiri

Ka dalë ekspertiza mjeko-ligjore për shqiptarin Armando Beqiri, 33 vjeç nga Tepelena, i cili është qëlluar për vdekje para shtëpisë së tij në Reykjavík të Islandës, më 13 shkurt, me nëntë plumba.

Sipas një raporti paraprak të autopsisë plumbat e kanë prekur në kokë dhe në organe jetësore. Në vendin e ngjarjes u gjetën nëntë gëzhoja, që korespondojnë me nëntë plagët në trupin e tij. Në momentin kur është ekzekutuar Beqiri sapo ishe kthyer në shtëpi dhe kishte parkuar makinën. Autori po e priste dhe e ka qëlluar pabesisht. Pavarësisht se u dërgua menjëherë në spital, 33 vjeçari nuk mundi t’u mbijetonte plagëve. 

Beqiri jetonte prej shumë vitesh në Islandë dhe ishte pronar i një kompanie sigurie fizike, që në shumë pak kohë kishte arritur një sukses të mënjëhershëm. Lidhur me vrasjen e tij janë arrestuar disa persona, një prej tyre nga Lituania, i lidhur me botën e krimit. 33 vjeçari nga Tepelena dyshohet si i përfshirë në këtë aktivitet kriminal, dhe një nga pistat e vrasjes së tij është për larje hesapesh. Ai la pas gruan e tij shtatzënë dhe një djalë të vogël, të cilët ishin në shtëpi në momentin kur u qëllua. 

Lidhur me vrasjen më parë u shoqëruan 10 persona nga 7 shtete, Shqipëria, Islanda, Spanja e Lituania. Njëri prej tyre shqiptar dhe sipas Frettabladid.is ai është një prej të dyshuarve kryesorë për vrasjen. Në banesën e tij janë gjetur gjurmë të armës së zjarrit, por ai është paraqitur vetë në polici dhe ka mohuar përfshirjen në krim. Një tjetër i arrestuar është nga Lituania dhe ka ka lidhje me botën e krimit. Janë më shumë se 20 hetues që po merren me këtë çështje dhe krimi mund të zbardhet shpejt. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik