Elbasan/ Këmbyen 40 mln lekë false me 40 mijë euro në një exchange, në kërkim 2 gjeorgjianë

Elbasan/ Këmbyen 40 mln lekë false me 40 mijë euro në një exchange, në kërkim 2 gjeorgjianë

Foto ilustruese

ELBASAN – Dy gjeorgjianë janë shpallur në kërkim nga policia ditën e sotme pasi kishin mashtruar një pikë këmbimi valutore me para të falsifikuara.

Dy gjeorgjianët e identifikuar me inicialet L.G. dhe L.P., më datë 1 qershor të këtij viti, kanë këmbyer 40 milionë lekë false me 40 000 euro, në një pikë të këmbimit valutor.

Kallëzimi është bërë nga pronari i pikës së këmbimit valutor, ndërsa dy të huajt akuzohen pëtr veprat penale "Mashtrimi" dhe "Falsifikimi i monedhave".

"Si rezultat i veprimeve intensive hetimore të kryera nga Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare në DVP Elbasan, pas kallëzimit nga pronari i një exchange, se 2 shtetas e kishin mashtruar në exchange, duke këmbyer një shumë parash nga lekë në euro, me kartëmonedha të falsifikuara, kanë bërë të mundur identifikimin e 2 autorëve të rastit.

Në vijim të veprimeve u shpallën në kërkim shtetasit gjeorgjianë L. G., 49 vjeç dhe L. P., 46 vjeç, për veprat penale "Mashtrimi" dhe "Falsifikimi i monedhave".

Këta 2 shtetas, më datë 01.06.2024, në subjektin exchange në pronësi të shtetasit A. A., kanë këmbyer 40 milionë lekë, në 40 000 euro, me kartëmonedha të falsifikuara",-njofton policia.

Lajmi në përditësim...

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 09/06/2024 02:16

  Nese ekzistoka nje ligj i tille qe kambisti duhet te pyese dike per burimin e parave,qenka nje idiotesi e plote.Kambistet nuk jane banka dhe as org.speciale qe te merren me kete pune,por duhet t'a kene te detyrueshme te pajisen me mjete qe diktojne parate fallso.Tek ne kam pare cashieret qe perdorin disa pena speciale qe testojne parate me ndryshimin e ngjyres,kurse disa te tjere kane nje aparat special me sensore qe kalon kartmonedhat si ceqet per t'i pare nese jane te verteta apo kallp.Nuk e di nese ka dhe ne Shqiperi,por ky rast mashtrimi eshte i pafalshem e i pajustifikueshem per nje pike shkembimi kudo qofte,aq me teper me teknologjine kunder fallsifikimit monetar qe ekziston sot.

  Përgjigju
 • Tamahja e madhe: 08/06/2024 17:19

  Po kambistit nuk i shkoi ne mendje t’i pyeste per burimin e parave siç ia kerkon ligji? Ku mendonte kambisti se e gjeten ate shume lekesh dy te huaj?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë