Elon Musk paralajmëron për ‘një rrezik masiv’ që po i afrohet botës

Elon Musk paralajmëron për ‘një rrezik masiv’ që po i afrohet botës

Elon Musk

Ndërsa ndikimi i tij është rritur krahas numrit të ndjekësve të tij në Twitter, Elon Musk ka bërë që zëri i tij të dëgjohet edhe për çështjet globale.Sipas tij, problemi kryesor për momentin është te rënia masive e popullësisë. 

Ai nuk i kufizon fushat e tij të interesit dhe qasja e tij e hapur tërheq vlerësimin e ndjekësve të tij.

Kështu, siç vlerësojnë mediat e huaja , Elon Musk e ka vendosur veten si një lloj “CEO global”, edhe pse kompania e tij ka pasur humbje marramendëse këtë vit.

Sipas tij, Kina sapo i ka dhënë atij një mundësi të re për të vënë në pah një gjë të tillë.

Kina, vendi më i populluar në botë – një e gjashta e banorëve të planetit jetojnë atje – pati rënie të popullsisë në vitin 2022.

Kjo është një statistikë që ishte e padëgjuar për gjashtë dekada dhe demografët thonë se është një pikë kthese historike. Popullsia e vendit ishte dyfishuar që nga vitet 1960, në më shumë se 1.4 miliard sot. Por në vitin 2022, numri i lindjeve në Kinë ishte 9.56 milionë, raportoi Byroja Kombëtare e Statistikave.Në të njëjtën kohë, u regjistruan 10.41 milionë vdekje. Kështu, rënia e popullsisë ishte 850,000 njerëz.

Në mënyrë paradoksale, kjo rënie aktuale ndodhi edhe kur Kina kishte politikën e saj të kontrollit të lindjes në vitet e fundit.

Deri dhjetë vjet më parë, kinezët u lejuan të kishin vetëm një fëmijë. Që nga viti 2021, ata mund të kenë tre. Kjo rënie, e cila mund të vazhdojë deri në fund të shekullit, mund të dëmtojë rëndë ekonominë dhe sistemin e pensioneve.

Dhe për Musk, të dhënat nga Kina përforcojnë paralajmërimin e tij se problemi më i madh me të cilin përballet bota është rënia e popullsisë.

“Rënia e popullsisë është një rrezik masiv për të ardhmen e qytetërimit!”, kishte komentuar miliarderi më 16 janar.

Më pas ai theksoi një mesazh nga Forumi Ekonomik Botëror 2018 për të nxjerrë në pah paralajmërimin e tij dhe, mbi të gjitha, për të treguar se kishte të drejtë.

Në mesazhin e tij, forumi paralajmëroi kundër mbipopullimit, por Musk ka vlerësuar prej vitesh se bota nuk ka mjaftueshëm njerëz.

“Rënia e popullsisë është një problem ekzistencial për njerëzimin, jo mbipopullimi!”, Musk postoi përsëri në Twitter më 17 janar 2023.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë tifozë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë

Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë tifozë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë