Elon Musk paralajmëron të ndalojë financimin e internetit të 'Starlink' në Ukrainë, ushtria e Kievit e ka jetike në luftë

Elon Musk paralajmëron të ndalojë financimin e internetit të 'Starlink' në Ukrainë, ushtria e Kievit e ka jetike në luftë

Elon Musk

Miliarderi Elon Musk dhe shefi ekzekutiv i SpaceX, tha të premten se kompania e tij nuk mund të financonte "pafundësisht" shërbimin e internetit në Ukrainë me terminalet e saj Starlink, të cilat kanë qenë kritike në lejimin e ushtrisë ukrainase për të koordinuar në fushën e betejës, duke përfshirë ofensivat e fundit.

Starlink është një sistem konstelacioni satelitor që synon të ofrojë mbulim global të internetit. Ky sistem është i përshtatshëm në mënyrë ideale për zonat rurale dhe të izoluara gjeografikisht ku lidhja me internetin nuk është e besueshme ose nuk ekziston.

Komentet e Musk  të bëra në Twitter, erdhën pak më shumë se një javë pasi pati një kritik të ashpër publike nga zyrtarët ukrainas për sugjerimin e një “plani paqeje për t'i dhënë fund luftës i cili  përfshin dhe dhënien e territorit Rusisë.

Më shumë se 12,000 terminale interneti Starlink , të cilat janë projektuar për të punuar me satelitët që orbitojnë në hapësirë ​​për të ofruar akses në internet, janë dorëzuar në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë në fund të shkurtit.

Musk shkroi në Twitter të premten pasi CNN raportoi se SpaceX i kishte dërguar një letër Pentagonit muajin e kaluar duke i kërkuar atij të merrte përsipër financimin e qeverisë ukrainase dhe përdorimin ushtarak të Starlink. Ai nuk e përmendi Pentagonin në komentet e tij në Twitter, por foli për vështirësitë e financimit të Starlink.

“SpaceX nuk po kërkon të rikuperojë shpenzimet e kaluara, por gjithashtu nuk mund të financojë sistemin ekzistues për një kohë të pacaktuar dhe të dërgojë disa mijëra terminale të tjera që kanë përdorim të të dhënave deri në 100x më të madh se familjet e zakonshme”, shkroi Musk në Twitter.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes konfirmoi se Pentagoni kishte marrë një letër më 8 shtator nga SpaceX që i kërkonte Departamentit të Mbrojtjes të mbulonte një kërkesë të re nga Ukraina, së bashku me kostot për pjesën tjetër të vitit. Zyrtari foli në kushte anonimiteti.

Zyrtarët e Pentagonit thanë se ka pasur diskutime se si të ndihmohet ushtria ukrainase për të qëndruar në internet gjatë luftës. Një zyrtar, duke folur në kushte anonimiteti, tha se zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes shpresojnë që Musk dhe zyrtarët ukrainas të mund të përgatisin një zgjidhje, por shtoi se mundësia që Pentagoni ta bëjë këtë projektligj nuk ishte e përjashtuar.

“Departamenti vazhdon të punojë me industrinë për të eksploruar zgjidhje për forcat e armatosura të Ukrainës, ndërsa ato zmbrapsin agresionin brutal dhe të paprovokuar të Rusisë”, tha në një email sekretari i shtypit i Pentagonit, gjeneral brigade Pat Ryder. “Nuk kemi asgjë tjetër për të shtuar në këtë moment.”

Mykhailo Fedorov, ministri i transformimit dixhital i Ukrainës, tha se Musk ishte "ndër donatorët më të mëdhenj privatë në botë" që mbështesin vendin.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Avni Murseni, besimtari lezhjan qe agjëron prej 34 vitesh! Falet në xhami 5 herë në ditë, 64-vjeçari: Besimi na bën të mirë

Avni Murseni, besimtari lezhjan qe agjëron prej 34 vitesh! Falet në xhami 5 herë në ditë, 64-vjeçari: Besimi na bën të mirë