Elva Margariti denoncon: Dëmtimi i rrjetit elektrik në Kalanë e Shkodrës, krim ndaj trashëgimisë, përgjegjësit të vihen para ligjit

Elva Margariti denoncon: Dëmtimi i rrjetit elektrik në Kalanë e Shkodrës, krim ndaj trashëgimisë, përgjegjësit të vihen para ligjit

Elva Margariti

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti reagon për dëmtimin e rrjetit elektrik të ndriçimit në Kalanë e Shkodrës. Margariti e cilëson aktin e kryer një krim ndaj trashëgimisë kulturore, që është bërë nga individë të papërgjegjshëm. Margariti i bëri thirrje shkodranëve që të distancohen dhe të ndihmojnë institucionet e drejtësisë për vënien e përgjegjësve para ligjit.

Ajo shtoi se pasuria e përbashkët e kësaj kurore të Shkodrës që kurrë nuk ishte dukur më bukur u dëmtua nga persona që nuk janë identifikuar ende.

"E shokuar nga lajmi i dëmtimit të rrjetit elektrik të ndriçimit të Kalasë së Rozafës, në Shkodër! Ende pa iu gëzuar kësaj kurore të Shkodrës, që kurrë nuk ishte dukur më e bukur, individë të papërgjegjshëm kanë kryer një krim, duke dëmtuar pasurinë tonë të përbashkët. Ftoj çdo shkodran të ndershëm që jo vetëm të distancohet, por edhe të ndihmojë institucionet e drejtësisë, për vënien e përgjegjësve përpara ligjit!", thotë Margariti. 

Rrjeti elektrik në Kalanë e Shkodrës është vendosur pak muaj më parë me fonde të Ministrisë sa Kulturës. Ndersa, kostoja financiare e restaurimit të saj është mbuluar me fondet e BE.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • F-35: 01/05/2021 09:32

  Akte te tilla krijojne preceptim te gabuar per Shkodren, qe ne fakt nuk e meriton! Ky episod eshte gjithsesi nje turp!

  Përgjigju
 • Gladiator: 01/05/2021 01:43

  Ktheni në identitetin që meriton Mozaikun e Tiranës,dhe zgjeroni Kërkim zbulimin aty,nga Vila Iliro Romake në Kishat Paleo Kristiane

  Përgjigju
 • Lui: 30/04/2021 23:42

  Veprojne si dikur diversantet me sabotime neper sektore te ndryshem ekonomie per te futur ne popullate pakanaqesi. Vazhdojne me te njejten metode idiotet.

  Përgjigju
 • Ela: 30/04/2021 22:38

  Ti quash kafshe nuk mundem pasi ofendoj kafshet...kto kriminel duhen rrjep per se gjalli

  Përgjigju
 • Leo: 30/04/2021 22:28

  Jane paramilitantet dhe banditet e Berishes qe veprojne per shkaterrimin e vlerave qe ka bo Qeveria,qeky qytet nuk e meriton.

  Përgjigju
  • vjeshta: 01/05/2021 05:43

   Janë magjypët!

 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Nën akuzë për shpërdorim detyre në 2 raste, GJKKO pranon gjykim të shkurtuar për Vangjush Dakon

Nën akuzë për shpërdorim detyre në 2 raste, GJKKO pranon gjykim të shkurtuar për Vangjush Dakon