EMA paralajmëron për një variant të ri të COVID-19 në dimër

EMA paralajmëron për një variant të ri të COVID-19 në dimër

Foto ilustruese

Agjencia e Barnave e Bashkimit Evropian (EMA) deklaroi se një variant "krejtësisht i ri" i COVID-19 mund të shfaqet këtë dimër, por vaksinat ekzistuese mund të mbrojnë nga sëmundshmëria e rëndë prej varianteve të ndryshme.

EMA tha më 2 shtator se organizata po përgatitet të hapë një fushatë për vaksinat përforcuese përpara një vale të re të parashikuar të rasteve të koronavirusit.

Shefi i vaksinave në EMA, Marco Cavaleri tha në një konferencë për shtyp se njerëzit "nuk duhet të presin për një vaksinë specifike”

"Mund të dalë një variant krejtësisht i ri që ne nuk jemi në gjendje ta parashikojmë sot", tha ai.

EMA më 31 gusht miratoi vaksinat nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna që janë krijuar për të luftuar nënvariantin BA.1 të Omicron-it. Një vaksinë e zhvilluar nga Pfizer që synon variantet tashmë mbizotëruese BA.4 dhe 5 pritet të miratohet në javët e ardhshme.

Shumica e njerëzve do të vazhdojnë të marrin vaksinat origjinale të krijuara për të trajtuar llojin origjinal të koronavirusit.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve