Ëmbëlsirë – hoshaf me fiq nga zonja Albana

Ëmbëlsirë – hoshaf me fiq

Përbërësit:

450 ml qumësht

90 gr fiq të thatë

90 gr sheqer

Kanellë pluhur

Përgatitja:

Vendosim qumështin në një enë dhe sapo të ngrohet shtojmë fiqtë e thatë të grirë shumë hollë dhe sheqerin. E largojmë nga zjarri dhe e trazojmë derisa sheqeri të tretet dhe me duar shtypim mire fiqftë e thatë. E kullojmë më pas masën duke i shtypur mirë fiqtë e thatë. Në tasa të vegjël vendosim pak nga fiqtë e thatë që shtypëm dhe më pas hedhim kremin e qumështit. Spërkasim ëmbëlsirat me kanellë dhe i vendosim tasat në një tepsi të thellë me ujë të piqen në banjomari për rreth 1 orë në 120 gradë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Detaji që tradhtoi Naim Murselin në varrimin e Liridona Murselit

VIDEO/ Detaji që tradhtoi Naim Murselin në varrimin e Liridona Murselit