Ëmbëlsirë - Hoshaf me fiq të thatë nga zonja Albana

Ëmbëlsirë - Hoshaf me fiq të thatë

Përbërësit:

450 ml qumësht

100 gr fiq të thatë

90 gr sheqer

Kanellë pluhur

Përgatitja:

Vendosim qumështin në një enë të ngrohet. Shtojmë fiqtë e thatë të prera sa më imët së bashku me sheqerin. E largojmë tenxheren nga nxehtësia dhe e trazojmë derisa sheqeri të tretet. Më pas me duar shtypim mirë fiqtë e thatë. E kullojmë masën e qumështit dhe e lemë në zjarr të bëhet kremoze.

Në tasa individuale vendosim një shtresë nga fiqtë e shtypur dhe sipër hedhim kremin e qumështit. Spërkasim ëmbëlsirat me kanellë dhe i vendosim tasat në një tepsi të thellë me ujë të piqen në banjo Mari në 120 gradë Celsius për 1 orë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Habit aktivisti nga Kosova: Jam me Kroacinë, nuk i kuptoj kosovarët që harxhojnë pare dhe shqyejnë gurmazin për Shqipërinë

Habit aktivisti nga Kosova: Jam me Kroacinë, nuk i kuptoj kosovarët që harxhojnë pare dhe shqyejnë gurmazin për Shqipërinë