Ëmbëlsirë me mollë nga zonja Albana

Ëmbëlsirë me mollë

Përbërësit:

 • 3 mollë
 • 1 vezë
 • 4 lgj sheqer
 • 10 lgj miell
 • 2 fç qumësht
 • ½ fk gjalpë i tretur
 • 1 limon
 • Kanellë pluhur
 • Sheqer pluhur

Përgatitja:

Pastrojmë fillimisht mollët nga lëkura dhe më pas i presim në feta rrethore duke larguar dhe pjesën e farave. I spërkasim mollët me pak lëng limoni që të mos na nxihen.

Në një enë vendosim miellin, pluhurin pjekës, sheqerin, vezën dhe qumështin e ngrohtë. I kalojmë fetat e mollëve në brumin e përgatitur dhe i skuqim në vaj të nxehtë. Pasi t’i kemi skuqur të gjitha fetat e mollëve i lemë të ftohen pak dhe i servirim pudrosur me sheqer pluhur dhe kanellë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Kusari flet për asocacionin e komunave serbe në Kosovë: S’kemi përplasje me SHBA-në , por s’mund të bëhet pa Qeverinë

Kusari flet për asocacionin e komunave serbe në Kosovë: S’kemi përplasje me SHBA-në , por s’mund të bëhet pa Qeverinë