Emigrantët mund të votojnë me postë në zgjedhjet e 25 prillit, votat do numërohen në KQZ

Foto ilustruese

Grupi i punës në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve ka shqyrtuar disa variante për të mundësuar votën e emigrantëve për zgjedhjet e 25 prillit. Në tryezë janë varianti i votimit me postë, votimi në konsulatë dhe votimi elektronik.

Por burime për Report Tv bëjnë me dije se grupi i punës i ngritur posaçërisht për votën e emigrantëve do të propozojë modelin e Kosovës, që është vota me postë, pasi shohin më të pamundur votimin në konsullatë për shkak të numrit të reduktuar të tyre nëpër botë dhe po aq të vështirë kanë cilësuar dhe votimin elektronik.

Sa i përket numërimit të votave janë shqyrtuar dy opsione, ose që KQZ të kthehet në KZAZ dhe të numërohen në këtë institucion votat ose të shkojnë në KZAZ-të e zonave ku emigrantët figurojnë të regjistruar.

Këto propozime janë shqyrtuar nga grupi i punës i posacëm në një mbledhje ditën e enjte. Ky grup me në krye Ylli Merkaj, ka afat deri në datën 18 dhjetor për të sjellë një raport të detajuar që përmban kostot financiare, shembujt nga jashtë vendit, aktet juridike si edhe mënyrën e administrimit të votave për të gjithë shqiptarët që jetojnë jashtë vendit.

Be.K./G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento

Komente

 • Stacioni trenit: 05/12/2020 08:22

  U larg kjofte mos me votu asht tyrp e marre,duhet me patjeter me votu per me nrru hajnat me ik te vjetrit e me ardh te rit.

  Përgjigju
  • Zen: 05/12/2020 12:25

   Po qashtu me ik nje pal hajne e me ardh hajne te ri qe te pasunohen te tan hajnet e shqypnis e kosovsz bashk

 • Refat Lala: 05/12/2020 07:34

  Nuk duan qelbesirat te votojne emigrantet se e dine fundin letyrat. Nuk mund ti blejne me nje thes me miell dhe e dine fundin e tyre. Por eshte dhe nje problem tjeter madhor ke do votojme! Por mos enderroni kot sepse nese bejne kete e dine shume mire qe eshte fundi i tyre prandaj nuk ka per te ndodhur. Do bejne disa tendera te marin disa leke dhe kaq. Jane plehra qe te gjithe dhe nuk ka rini me ne ate vend te gjithe te shitur. O harrova do votojme Rudinen gocen e shkolluar me gjakun e shqiptareve qe ka pire familja e saj vampire.

  Përgjigju
 • Shqiptari: 05/12/2020 07:11

  Emigrantet e shohin me mir se kush mund te jet me i mir per udheheqjen e vendit Pasi atje ku jetojn jan disa hapa para nesh

  Përgjigju
 • Poko: 04/12/2020 22:23

  Do votojme me gishtin e mesit qe ta dini dhe ca mendojme.

  Përgjigju
 • Lulekuqja: 04/12/2020 22:02

  Nuk eshte etikisht e moralshme qe te vendos se kush do te drejtoj vendin nderkohe qe mund te rikthehem te "jetoj" aty per nje pale pushime apo dhe tre muaj. Une kam ndertuar jeten jashte, me marrjen e nenshtetesise te vendit ku jetoj kam fituar te drejten e ushtrimit te votes. Sigurisht gjerat ne Shqiperi ndryshojne, po i zoti e di ku i pikon catia. Dhe ne kete rast i zoti i shtepise jane ata qe jetojne 365 dite te vitit ne Shqiperi. Jane pikerisht ata qe jetojne perdite qe jane me ne brendesi te gjerave dhe perdorin sherbimet e ofruara cdo dite. Jane ata qe mund te gjykojne nese qeveria dhe pushteti vendor jane duke ju pergjigjur dhe zgjidhur hallet apo jo.

  Përgjigju
 • Emigranti: 04/12/2020 20:42

  Na plasi k... të votojmë për hajdutët, boll që na kanë vjedhur e na vjedhin, po të harxhojmë dhe euro për të postuar votën.

  Përgjigju
  • Bobi: 04/12/2020 22:02

   E mir se si rruhet njeriu per voten tende. Shko ha bar tani×

Lajmi i fundit

John

Fushë Krujë/Nën ujë banesat në fshatrat Hamallaj dhe Perlat, uji mbi 1 metër në rrugë