Emigrantët-Greqi, banorët kërcënojnë me mosbindje civile në 5 ishuj të Egjeut Lindor

Banorët e 5 ishujve grek, (Lesbos, Chios, Samos, Leros, Kos)  në Egjeun lindor, kanë nisur të protestojnë dhe kanë kërcënuar me mosbindje civile teksa shprehen kundër vendimit të qeverisë për ndërtimin e qendrave të reja të pritjes për migrantët.

Sipas raportit të ‘Frontex 2019’, mbërritjet e emigrantëve në Egjeun Lindor janë rritur me ritme të shpejta duke kapur numrin e rreth 43 mijë, shumë më tepër se në Itali, ku numri i emigrantëve të mbërritur në vitin 2019 ishte rreth 11.500.

Në nëntor 2019 qeveria greke vendosi të ndërtojë të ashtuquajturat 'qendra të mbyllura' për të parandaluar që migrantët të kalonin në kontinent pa u zbuluar.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritet gjoba për celularin dhe drejtimin e makinës në gjendje të dehur! A jeni dakord me ashpërsimin e Kodit Rrugor?

Komento