Kush janë opozitarët që bojkotuan seancën për presidentit të ri! Alibeajt i mbetën besnikë 30 deputetë! Rithemelimi i Berishës lë sallën sapo nis votimi (EMRAT)

 Kush janë opozitarët që bojkotuan seancën për presidentit të ri! Alibeajt i mbetën besnikë 30 deputetë! Rithemelimi i Berishës lë sallën sapo nis votimi (EMRAT)

Deputetët e opozitës dhe Bajram Begaj

Grupi parlamentar i PD, i kryesuar nga Enkelejd Alibeaj vendosën të mos jenë prezent në seancën e posaçme për presidentin e ri të Shqipërisë.

Edhe aleatët e PD, grupi i Fatmir Mediut, Dashamir Shehi, Agron Duka dhe Vangjel Dule ishin pjesë e seancës së jashtëzakonshme, por sipas tyre për të respektuar institucionin, ndërsa janë tërhequr nga votimi.

Sali Berisha me deputetët e Komisionit të Rithemelimit shkuan në seancë, por dolën sapo do të niste procesi i votimit.

Megjithëse e gjithë opozita bojkotoi procesin, LSI mori pjesë në procesin e votimin duke shprehur votën kundër, ndërsa krah PS u rreshtua edhe një votë e ardhur nga opozita.

Deputetët e Enkelejd Alibeajt që bojkotuan

 1. Alfred Rushaj
 2. Andia Ulliri
 3. Arbi Agalliu
 4. Bledjon Nallbati
 5. Dashnor Sula
 6. Dhurata Çupi
 7. Emilja Koliqi
 8. Enkelejd Alibeaj
 9. Eralda Bano (Tase)
 10. Fatjon Veizaj
 11. Flamur Hoxha
 12. Flutura Açka
 13. Gazment Bardhi
 14. Greta Bardeli
 15. Helidon Bushati
 16. Ilda Dhori
 17. Jorida Tabaku
 18. Kastriot Piroli
 19. Xhelal Mziu
 20. Kreshnik Çollaku
 21. Lefter Gështenja
 22. Lindita Metaliaj
 23. Lulzim Basha
 24. Merita Bakiu
 25. Orjola Pampuri
 26. Ramadan Likaj
 27. Saimir Korreshi
 28. Seladin Jakupllari
 29. Zef Hila
 30. Zheni Gjergji

Deputetët e Rithemelimit që bojkotuan

 1. Luçiano Boçi
 2. Ervin Saliani
 3. Ina Zhupa
 4. Ferdinand  Xhaferraj
 5.  Agron Gjekmarkaj
 6. Grida Duma, Agron Çela
 7. Kasem Mahmutaj
 8. Oerd Bylykbashi
 9. Belind Këlliçi 
 10. Flamur Noka
 11. Albana Vokshi
 12. Sali Berisha
 13. Tritan Shehu
 14. Edmond Spaho
 15. Luan Baçi

4 aleatët e PD që bojkotuan

 1. Dashamir Shehi
 2. Fatmir Mediu
 3. Agron Duka
 4. Vangjel Dule

Morën pjesë në votim

 1. Monika Kryemadhi
 2. Erisa Xhixho
 3. Petrit Vasili
 4. Shpëtim Idrizi
 5. Mesila Doda
 6. Nusret Avdulla


Lajmi kryesor:

Me 78 vota pro, Bajram Begaj zgjidhet presidenti i ri! Rrjedh 1 votë nga opozita! LSI merr pjesë në proces, PD e bojkoton! Alibeaj: Farsë e Ramës! Berisha kundër Metës: Shkeli Kushtetutën


B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?



×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore