EMRI/ Shqiptari kapet me 100 kg drogë, policia spanjolle çmonton grupin kriminal! Udhëtonte shpesh mes Shqipërisë dhe Dubait

EMRI/ Shqiptari kapet me 100 kg drogë, policia spanjolle çmonton grupin kriminal! Udhëtonte shpesh mes Shqipërisë dhe Dubait

Policia Spanjolle

Muajt ​​e fundit, Policia Kombëtare spanjolle ka çmontuar një grup të përbërë nga kriminelë të kombësive të ndryshme, të cilët duhej të kërkonin ndihmë financiare nga një grup mafioz shqiptar për të financuar futjen në Spanjë të një sasie prej 100 kilogramësh kokainë nga Ekuadori. I ashtuquajturi Operacioni Botnia ka rezultuar në sekuestrimin e drogës dhe arrestimin e 10 personave në Spanjë dhe dy të tjerëve në Kolumbi.

Midis këtyre të fundit, Bulent Aslanoglu, alias The Godfather , një shtetas me shtetësi të dyfishtë suedeze dhe gjermane, të cilin policia e vendit skandinav e konsideron si ish-udhëheqës i një bande të quajtur Södertälje dhe e ka klasifikuar si HVT (akronimi në anglisht për "i lartë objektivat e vlerave”). Ministria e Brendshme e cilësoi këtë të enjte operacionin si një “goditje të paprecedentë ndaj strukturës së një prej organizatave kriminale më të fuqishme ndërkombëtare”.

Hetimi filloi pak më shumë se një vit më parë, në fillim të vitit 2023, kur agjentët e Njësisë së Drogës dhe Krimit të Organizuar (Udyco) të Policisë Kombëtare zbuluan takime në Madrid dhe Malaga të trafikantëve të dyshuar të drogës nga grupe të ndryshme. Mes tyre ishin edhe tre të njohur të vjetër të forcave spanjolle të sigurisë. Njëri ishte Asnaloglu, i cili ishte arrestuar tashmë në vitin 2013 në Malaga, ku jetoi për disa kohë për përfshirjen e tij në një sasi prej 246 kilogramësh kokainë të sekuestruar në Francë, akt për të cilin kishte shërbyer në këtë vend.

Dy të tjerët ishin vëllezërit Atrach, francezë me origjinë marokene, të dyshuar si drejtues të një bande të specializuar në pritjen dhe ruajtjen e drogës në Spanjë. Nga hetimet rezultoi se të tre dyshohet se organizonin hyrjen në Spanjë të sasive të mëdha të kokainës nga Kolumbia, vend ku Asnaloglu kishte kontakte të drejtpërdrejta me prodhuesit e kësaj droge.

Hetimet morën një kthesë në fund të vitit të kaluar, kur hetuesit zbuluan hyrjen në vendngjarje të Kujtim Tanases, personi i dyshuar përgjegjës në Spanjë për një klan mafioz shqiptar dhe i kërkuar nga sistemi i drejtësisë së vendit tonë për një vrasje. Siç zbuloi hetimi, ai kishte rënë në kontakt me komplotin e Asnaloglu dhe vëllezërve Atrach nëpërmjet Aldelkadie El-Jebli, një marokene e vendosur në Costa del Sol, e cila supozohej se luante rolin e ndërmjetësit dhe të cilit ky i fundit i ishte drejtuar për t'i marrë ato. financimi.

Nga ndjekjet rezultoi se pas këtyre kontakteve të para me Tanasen, i cili gjithashtu jetonte në bregdetin e Malagës, ai filloi të udhëtonte shpesh në Shqipëri edhe në Dubai, i cili me 3.4 milionë banorët dhe standardin shumë të lartë të jetesës është shndërruar në pesë vitet e fundit në një vend të lakmueshëm për bosët e mëdhenj të drogës.

Sipas hetuesve, krimineli i dyshuar shqiptar i ka bërë këto udhëtime për të informuar shefat e tij për mundësinë e pjesëmarrjes me financim në operacion. “Ishte diçka shumë e ngjashme me një rritje kapitali”, thonë burime të njohura me hetimin.

Pasi u mor aprovimi i tyre, grupet e ndryshme të përfshira intensifikuan takimet dhe takimet e tyre, gjoja me qëllimin e materializimit të një dërgese të parë të drogës me rrugë ajrore nga Guayaquil (Ekuador).

Operacioni policor pati një fazë të parë prillin e kaluar, pasi agjentët zbuluan gjatë përgjimit se katër shqiptarë, banorë të Tarragonës dhe dyshohet se anëtarë të asaj që në zhargonin e policisë njihet si "krahu operacional" i rrjetit, po udhëtonin me makinë një magazinë e vendosur në një pronë industriale në Fuenlabrada (Madrid). Më pas policia vendosi të shfrytëzonte operacionin dhe t'i arrestonte. Kur agjentët bastisën ambientet, të gjithë ishin të zënë me futjen e 100 kilogramëve kokainë të shpërndara në çanta shpine në limane (fundet e dyfishta apo fshirjet) që kishin vendosur në dy automjete.

Njëkohësisht, Tanase, ndërmjetësi, u ndalua në Marbella kur ata mbajtën një takim gjoja për të koordinuar marrjen e drogës dhe shpërndarjen e saj të mëvonshme në Katalonjë dhe, prej andej, në Evropë.

Pas goditjes së parë, Gjykata Kombëtare lëshoi ​​tetë urdhër-arreste ndërkombëtare të drejtuara kundër pjesës tjetër të anëtarëve të grupit të identifikuar tashmë. Më 9 maj, Asnaloglu, i cili ndodhej në këtë vend për të koordinuar operacionin, dhe një kolumbian i dyshuar si anëtar i grupit të prodhimit të drogës u arrestuan në Kolumbi.

Një person i dytë i së njëjtës kombësi u ndalua gjithashtu atë ditë në aeroportin e Madridit pas uljes nga vendi i tij. Nga 12 të arrestuarit – nëntë në Spanjë dhe dy në Kolumbi – 11 janë mbajtur në paraburgim. E fundit, një grua që dyshohet se ka luajtur një rol dytësor në komplot, është liruar me masë sigurie.

Dy persona të tjerë janë në kërkim dhe të kapur. Policia konsideron se me këtë operacion, në të cilin janë sekuestruar edhe 424,000 dollarë asete kripto, është çmontuar baza logjistike e grupit në Spanjë.

G.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Pas 25 vitesh emigrim rikthehet në Kukës me gruan çeke: Më pëlqen Shqipëria, natyra e ushqimet

Pas 25 vitesh emigrim rikthehet në Kukës me gruan çeke: Më pëlqen Shqipëria, natyra e ushqimet