Zjarret në vend/ Në Fushë-Arrëz flakët i afrohen shtëpive në fshatin Armiraj, ndërhyhet nga ajri! Ende problematike situata në Majën e Rrunës

Fushë-Arrëzi dhe Maja e Rrunës janë dy zonat më problematike në lidhje me zjarret, ku flakët vijojnë të përparojnë pavarësisht ndërhyrjes nga ajri dhe nga toka. Në Fushë Arrëz flakët po i afrohet shtëpive në fshatin Armiraj. Në terren për shuarjen e flakëve po operon një helikopter holandez, Forcat e Armatosura, zjarrfikësit e bashkisë dhe punonjës të njësisë administrative dhe shërbimit pyjor.

Zjarret në Majën e Rrunës vijojnë të djegin gjithçka që gjejnë përpara, prej 17 ditësh tashmë dhe pavarësish ndërhyrjes nga toka dhe ajri, shuarja e flakëve ka qenë e pamundur. Vatra vijon të jetë ende problematike pasi edhe kur vihen nën kontroll, flakët përparojnë për shkak të erës në zonë dhe terrenit të vështirë.

Sot për shuarjen e zjarrit janë angazhuar 10 forca zjarrfikëse, 8 forca të pyjores dhe Njësisë administrative Malzi, si dhe 15 forca të DMR-së Kukës.

Në Himarë, vatra e zjarrit në vendin e quajtur “Përroi i Vishës”, vazhdon të jetë aktive. Zjarri nuk ka patur zhvillim të mëtejshëm, por digjen vetëm trungje dhe humus brenda vatrës. Terreni është i vështirë dhe nuk mundëson ndërhyrjen me forca.

Në Mirditë, në fshatrat Munellë dhe Domgjon, vatra e zjarrit është aktive me intensitet të ulët dhe djegie sipërfaqësore në malin Munellë. Vatra po monitorohet nga autoritetet lokale.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:36
Zjarr në Qerret të Kavajës, digjen kullota

Një zjarr ka rënë pasditen e sotme në afërsi të fshatrave turistikë në Kavajë.

Zjarri ka rënë në Qerret, ka djegur kullota dhe më pas është fikur. Shkaqet e zjarrit ende nuk bëhen të ditura, ndërsa zjarrfikëset kanë shkuar pranë vatrave dhe i kanë neutralizuar.

Prej ditësh në vendin tonë janë disa vatra aktive zjarri të cilat kanë shkaktuar dëme kolosale.

 

Ora 11:33
Nën 'pushtetin' e flakëve fshati Armiraj në Fushë-Arrës, zjarri i afrohet shtëpive! Ndërhyhet nga ajri me helikopter

Problematike paraqitet situata me zjarret në Fushë-Arrëz, ku flakët i janë afruar shtëpive në fshatin Armiraj. Vijon operacioni për shuarjen e flakëve, ndërsa po operon nga ajri edhe një helikopter holandez. Nga toka po punojnë Forcat e Armatosura, zjarrfikësit e bashkise dhe punonjës të njësisë administrative dhe shërbimit pyjor.

I.K.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?×

Lajmi i fundit

John

Putin: Njerëzit e vaksinuar me Sputnik nuk duhet të privohen nga e drejta për të udhëtuar